logo

Depreme hazır olunabilir mi?

Geçtiğimiz aylarda İstanbul meydana gelen depremlerle sallandıkça 1998 Adana Ceyhan depremi ve acı bilançosu aklıma geliyor.
Son zamanlarda Marmara Bölgesi sık sık depremlerle sallanmaya başladı. Elbette Marmara depremini hiç kimse unutmadı.
Fakat en küçük sarsıntıda dahi yürekleri ağza geliyor. Çünkü hem binalar hem de insanlar depreme hazırlıklı değil.
Peki depreme hazır olunabilir mi?
Bu soru yıllardır cevap bekliyor. Binaların dayanıklılığı belki deprem için biraz daha güçlendirilebilir, insanlarda deprem anında neler yapabileceğini öğrenebilir. İşte bu konularda yeterince mesafe kat edemiyoruz.
Binalarımızı güçlendirmek için belli bir maddi harcama yapmak gerekiyor fakat deprem anında neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz için bir maddi harcama yapmamıza gerek yok.
Şimdi kendinize lütfen olası bir ‘deprem ya da sarsıntı esnasında ne yapmam gerekiyor?’ diye soralım. Eğer bu sorunun yanıtını yeterince biliyor ve bildiklerimizde paniğe kapılmadan uygulayabiliyorsak demek oluyor ki depreme hazırım.
Şimdi bu soruyu Adana ve Adanalılar olarak değerlendirelim. 1998 yılında yaşanan Adana ve Ceyhan depreminden neler öğrendik ve hangi dersleri çıkardık?
Maalesef pek çok şehirde olduğu gibi Adana Ceyhan depreminden Adanalılar olarak çok büyük dersler çıkartamadık. Özellikle yeni imara açılan Çukurova ve Sarıçam ilçelerinde lüks olarak inşa edilen apartman binalarına baktığımızda aslında neler söylemek istediğimi tahmin edebilirsiniz.
Sarıçam ilçesinde öyle binalar var ki adeta bir uçurumun kenarına yıkılmak üzere inşa edilmiş. Hatta bu binalara dikkatli bir şekilde baktığınızda sanki bina uçuruma doğru inşaatı dahi tamamlanmadan değilmiş gibi duruyor. Bence bu bina Adana’da yaşanabilecek olası bir küçük sarsıntıda dahi ciddi hasar görebilir.
İşte bu nedenledir ki Marmara’da İstanbul’da ya da herhangi bir yerde yaşanan deprem veya küçük bir sarsıntıda Adana aklıma geliyor.

Adı bile insanı korkutmaya yetiyor…

1998 yılında Adana, merkez üssü Ceyhan İlçesi olan deprem felaketi ile tanıştı. 20 yıl öncesinden bahsediyorum. Tabi şuanda 20 yaşın altında olanlar o acıyı bilmiyorlar. O felaketle tanışmalarını da hiç istemiyorum.

Depreme karşı koymak imkansız. Fakat alınabilecek bazı önlemlerle depremde meydana gelebilecek kaybı azaltmak geliyor. İşte depreme karşı alınabilecek en önemli tedbirlerin başında depreme dayanıklı binalar inşa ederek buralarda yaşamak, ikincisi deprem anında insanların ne yapması gerektiğini öğrenmesi geliyor.

Günümüzde rantın her şeyin üzerinde tutulduğu bir ortamda yapılan binalar ne kadar depreme dayanıklı orası tartışılır ancak satın alacağınız binanın depreme uygunluğunu mutlaka araştırın. Deprem anında yapılması gerekenleri her zaman aklınızın köşesinde tutun ve soğukkanlılığınızı muhafaza etmeye çalışın.

Depreme hiç birimiz karşı koyamayız ancak olumsuz etkilerini bir nebze de olsa bertaraf edebiliriz…

Share
515 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.