logo

ECZANELERDEN İLAÇ ALAMAYAN VATANDAŞLARIMIZ ZOR DURUMDA

İyi Parti Adana Milletvekili İyi Parti TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Vatandaşlarımızın Anayasa ile korunan ve en temel haklarından olan sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için ilaç tedariklerinin karşılanarak mağduriyetlerinin giderilmesi için konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-İyi Parti Adana Milletvekili İyi Parti TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Vatandaşlarımızın Anayasa ile korunan ve en temel haklarından olan sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için ilaç tedariklerinin karşılanarak mağduriyetlerinin giderilmesi için konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Çulhaoğlu verdiği soru önergesinde şu konulara değindi:

“6/2/2017 tarihli ve 2017/9901 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararın 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan % 70 ibaresinin, Cumhurbaşkanlığının 13/2/2019 tarihli ve 752 sayılı Kararı ile % 60’a indirilmesi ve ayrıca euro kurunun 3,40 TL olarak tespit edilerek sabitlenmesiyle, fiyatların düşük olduğunu düşünen ilaç firmalarının piyasaya ilaç dağıtımı yapmakta isteksiz oldukları, bu sebeplerle ilaca ihtiyacı olan vatandaşlarımızın mağdur oldukları bilinmektedir.

Kendisinin yada hastasının tedavisi için eczaneye ilaç almaya giden vatandaşlarımızı, eczaneler “bu ilaç depolarda yok, bizde bulunmuyor” diyerek vatandaşı eli boş, ilaç vermeden göndermektedirler. Bu durumda çaresiz kalan vatandaşlarımız ve eczane sahipleri bizlerden “birşey yapın” diyerek yardım istiyorlar.

Anayasamızın 56 ncı maddesi ile vatandaşımızın koruma altına alındığı sağlık hizmetlerinden yani en temel hakkından faydalanabilmesi için öncelikle tedavilerinde kullandıkları ilaçları temin etmeleri gerekmektedir.

İlaç teminindeki bu olumsuzlukların önlenerek temin edilmesi için;

Bugün itibariyle 1 euro = 6,11 TL.dir. İlaç Fiyat Kararnamesinde euro kurunun 3,40 TL olarak sabitlenerek tespit edilmesini yeterli ve doğru buluyormusunuz?

İlaç Fiyat Kararnamesiyle sabitlenen kuru doğru buluyorsanız ilaç temininde neden hala sıkıntı yaşanmaktadır? Bu ilaçlar firmalar tarafından neden hala piyasaya sürülmüyor? Neden hala eczanelerde bulunamıyor?

Kan sulandırıcı iğne, göz damlası, tetkik öncesi kullanılacak şuruplar, tetkiklerde kullanılan lavman türü ilaçlar ile psikiyatri tedavilerinde kullanılan ve benzeri 104’e yakın ilaç çeşitni vatandaş neden hala eczanelerde bulamıyor? Bu ilaçları üretici ve ithalatçı firmalar neden getirmiyor, ya da getiremiyor? Bu konuyla ilgili bir araştırma ya da çalışma yaptınız mı?

Ameliyat sonrası kan pıhtılaşmasını engellemek için hastalara verilen ve hayati öneme sahip ilaçlarlar neden hala piyasada bulunmuyor?

Ülkemizdeki üretici ya da ithalatçı ilaç firmalarının bugünlerde piyasaya sürdükleri ve üzerinde “imal tarihi 2017-2018” yılları yazılı olan ilaçlar, neden 2017 ve 2018 tarihlerinde eczanelerde bulunmuyordu? Bu hususta herhangi bir iş ve işlem yapıldımı? Yapıldıysa bunlar nelerdir?

Üç kutu astım ilacı alan hasta vatandaşlarımız neden 60 TL’ye varan büyük farklar ödüyor? Sizce adil bir uygulama mı? Bu ödemeler hususunda bir önlem alacakmısınız?

İlaç Fiyat Değerlendirilmesi yapılmadan önce Türkiye Eczacılar Birliğinin (TEB) ve konuyla ilgili sendika/sendikaların görüşleri alınıyor mu?

Bakanlığınız bilgi edinme sistemine (cimer) ve diğer telefon, mail, faks vb. iletişim araçlarıyla; 2012 yılından bugüne kadar kaç tane şikayetde bulunulmuştur? Bu şikayetlerin kaç tanesine 9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında cevap verilmiştir? “

Share
189 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.