hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,8126 % % -0.04
EURO 35,1673 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.449,70 % % -0,04
ÇEYREK A. 4.005,25 % % -0,04
BITCOIN 63.720,01 % -0.928
SON DAKİKA

EK’İM’Dİ UMUT EK’Tİ CUMHURİYET DOĞDU

Son Güncelleme :

10 Kasım 2018 - 20:17

/ 7.486 views kez okundu.
EK’İM’Dİ UMUT EK’Tİ CUMHURİYET DOĞDU

Kurumuştu toprak, nasır tutmuştu eller, kör olmuştu gökyüzü. Ekmek vardı ama kirliydi, su vardı ama çamurdu. Gidiyordu vatan elden. Her geçen gün daha da tükeniyordu umutlar.

İnsanlar çaresizce birbirine bakıp, kendilerine nasip görülen sömürge bir hayatı yaşamaya hazırlanıyorlardı. İşte tam da o sırada, karanlıkların arasından Mavi Gözlü Bir Dev çıkageldi. Uzun uzun baktı olan bitene. Bende bu azim, bu inanç varken, ben bu kaderi değiştiririm dedi, yoktan var ederim, bu kuraklaşmış, susuzluktan çatlamış topraklara umut ekerim, VATAN biçerim.

İmkânsız dediler. Yolların kapalı, dağlar geçit vermez, köprüler yıkılır dediler. Dağlar tırmanmak için, köprüler aşılmak içindir dedi ve son noktayı koydu “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.”

Dediğini yaptı. Yoktan var etti. Bir damla suya hasret toprakları VATAN yaptı.

Yok saydı Tanrı’nın ona verdiği hayatı. Her anını, her saniyesini bu emel uğruna harcadı. Bir ailesi olmadı. Bir ocağı tütmedi bahçesinde çocuklarının oynadığı. Ama milyonlarca çocuk uyudu baba diye sarıldığı o kollarda, binlerce ocak tüttü bahçesinde Ata çiçeklerinin açtığı.

Evet Atam bugün kurduğun Cumhuriyet’in 95.ci yıldönümünü kutluyoruz. Her zaman olduğu gibi, bir düğüm olup oturdu yine boğazıma, sana olan sonsuz minnetim. Göğsüm kilitlendi, sus pus oldu kelimeler. Hiç şüphem yok ki, gökyüzünden bizi seyrediyor olacaksın ve üstünden kaç yıl geçmiş olursa olsun, kalemin kifayetsiz, kelimelerin yetersiz kaldığı bu ezeli ve ebedi sevdayı gözlerimizde görecek, yüreklerimizde okuyacaksın.

Ruhun şad olsun. Şunu bilmeni isterim ki, şartlar ne olursa olsun, biz her zaman izinde olacağız, Beşikten Mezara Kadar.

BENİM ADIM ATATÜRK BUGÜN

Benim adım Mustafa bugün
Gözü karalardan daha kara
Yüreği paşalardan daha paşa bir Türk bugün
Benim adım Kemal bugün
Kutsal yeminim semalarda
Allardan daha al
Hilallerden daha hilal bugün
Benim adım Atatürk bugün
Gönlüm maviliklerden UMUT çalmış bir kuş misali
Hem asi bir Cumhuriyet
Hem en büyük Türk bugün,,,

                  (Özlem Kurttepeli Hürcan)