Adana Güney Haber

ELEKTRİK KESİNTİLERİ BIKTIRDI

ELEKTRİK KESİNTİLERİ BIKTIRDI
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
161 views
24 Aralık 2021 - 14:26

Ne olacak bu kesintilerin hali? Zırt pırt elektrik kesintisi mi olurmuş? Nerede yaşıyoruz, kaçıncı yüzyıldayız?

Bir iş yapacaksınız elektrik kesiliyor. Cumartesisi yok, Pazarı yok, Pazartesisi yok, gecesi yok gündüzü yok…

Son zamanlarda dikkat ediyor musunuz, Adana’nın göbeğinde trafik lambaları çalışmıyor. Sinyalizasyonlar çalışmadığı için kaç tane trafik kazası yaşandı, yazık günah değil mi…

İşin en ilginç yönü ise yaşanan kesintilerden elektrik şirketinin haberi olmaması… İnsanız sonuçta, geldiğimiz noktada elektrik enerjisi olmadan hayat adeta durma noktasına geliyor. O yüzdün insanlar enerjinin ne zaman verileceğini öğrenmek için ‘Alo 186’yı arıyorsunuz.

Eğer sizinle müşteri ile muhatap olmak istemiyorlarsa hemen bir bant kaydı ile kesintinin yaşandığı yerler sıralanıyor ardından da enerjisinin verileceği saat söyleniyor. Fakat son zamanlarda kesintinin sebebini veya enerjinin ne zaman verileceğini öğrenmek için telefon açıyorsunuz, “Böyle bir kesinti kaydı olmadığı” yönünde bilgi alıyorsunuz.

Yanınızda bulunan komşunuz aradığında ise diğer bir müşteri temsilci ise, “Bakım ve onarımdan dolayı elektrik verilemediğini” söyleyip “Tahmini olarak enerjinin verileceği saati” bildirebiliyor.

Veya arayan herkese farklı farklı saatler söylenebiliyor. Acaba neden böyle yapılıyor, neden insanlar yanlış bilgilendiriliyor ya da yönlendiriliyor? Gerçekten bunu merak ediyorum…

Adana’nın merkez ilçeleri olan Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam hiç fark etmiyor, hemen her yerde elektrik kesintisi yaşanabiliyor. Tabi bazı insanlar var ki, elektrik onlar için hayat anlamına geliyor. Kimlerden bahsediyorum, elbette makineye bağlı hastalardan bahsediyorum. Onlar için bu sorun daha büyük bir sorun…

Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde elektrik daha büyük ihtiyaç durumuna geliyor. Bu konuda gerek yaşadıklarımız ve gerekse de okuyucularımızdan gelen yoğun şikâyetlerin artık çözülmesi gerekiyor. İnsanlar gece elektrik bulamazken, ana cadde ve sokaklardaki aydınlatma lambalarının gün boyunca yandığını görmek gerçekten bizleri de üzüyor.

Diğer taraftan elektrik kesintisi nedeniyle yaşanan mağduriyetler için de insanların haklarını aramaları gerekiyor. Örneğin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu elektrik kesintisi veya voltaj değişiminden kaynaklı elektrikli ev eşyalarının zarar gelmesi durumunda bu zararın elektrik şirketi tarafından karşılanması yönünde bir karar aldı. Tabi böyle bir karardan pek çok insanın bilgisi yok. Bazı insanlar ise bu konuda hakkını nasıl arayacağını bilmiyor. Hakkını nasıl arayacağını bilenlerin ise büyük bir bölümü elektrik şirketine başvurmak için zaman bulamıyor.

Temennimiz Adana gibi çok fazla hava muhalefetinin yaşanmadığı bir şehirde bu kadar sık elektrik kesintisinin yaşanmaması. Eğer kesinti yapılacaksa da birkaç gün öncesinden insanlar bilgilendirilmeli sonrasında yapılmalıdır. Teknoloji ve iletişim çağında yaşıyoruz. İnsanları bilgilendirmek, insanlara ulaşmak bu kadar zor olmamalı. Tek bir tuşla, milyonlarca insana toplu olarak SMS gönderilebilir, bu içeriğinde yapılacak kesinti ve saatleri bildirilebilir.

Eğer böyle bir uygulama yapılabiliyor olsa, hem insanlar kendini buna göre ayarlar, hem de elektrik şirketine insan bu kadar yoğun bir şekilde telefon açıp bilgi almaya çalışmaz.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu