Adana Güney Haber

Emekliler nefeslerini tuttu, müjdeyi bekliyor!

Emekliler nefeslerini tuttu, müjdeyi bekliyor!
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
141 views
29 Aralık 2021 - 14:20

Türkiye’de milyonlarca emeklinin gözü ve kulağı yeni yılla birlikte yapılacak olan zam oranlarına çevrilmiş durumda. Yapılacak olan zam oranlarının bu yıl daha iyileştirici olmasını isteyen emekliler, aldıkları emekli maaşı ile geçinebilecek, ayakta durabilecek, ailesini geçindirebilmek için ve artan hayat pahalılığı altında ezilmemeleri için artan enflasyon ve hayat standartlarına uygun bir artış olması gerekiyor.

Yeni yılla birlikte yapılacak olan zam sonunda maaşlarını zamlı alacak olan emekliler, yapılacak zam oranının geçim düzeylerini iyileştirecek oranlarda olmasını istiyorlar. Doğal olarak haklılar. Emekli maaşına yapılacak zam oranı henüz daha açıklanmamışken emeklilerin umutlu bekleyişi ise devam ediyor. Yeni yılla birlikte daha yüksek bir zam beklentisinde olan emeklilerin gözü kulağı açıklanacak olan zamlara çevrilmiş durumda. Asgari ücrete yaklaşık olarak yüzde 50 oranında zam yapılmasının ardından kendi maaşlarına yapılacak zam oranına kitlenen emekliler, en azından maaşlarının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini istiyorlar. Normal olanı da bu aslında artan döviz kuru, petrol fiyatları üretimdeki maliyeti etkiliyor ve sonuna tüketiciye sunulan fiyatlar, geçim sıkıntısı içinde olan emeklinin yaşam standardını daha da zorlaştırıyor.

Son dönemde artan fiyatların özellikle emekli ve dar gelirleri olumsuz etkilediğini ve alım güçlerini büyük oranda düşürdüğünü belirten bir emeklimiz şöyle diyor; “Emekli olduk ama emekli olduğumuza sevinemiyoruz çünkü aldığımız emekli maaşımız gerçekten çok düşük. Bu aldığımız emekli maaşı ile ay sonunu zor getiriyoruz. Birçoğumuz özellikle çocuklarını okutanlar ve halen daha kirada oturanlar ay sonunu getiremediklerini için yeniden çalışmaya devam ediyorlar. Çünkü alınan emekli maaşı ile çocuk okutmak günümüzde neredeyse imkânsız bir durum aldı. İğneden ipliğe artan fiyatlar zaten iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu nedenle en azından rahat geçim seviyesi sunacak en azından asgari ücret düzeyinden bir zam bekliyoruz. ” diyorlar.. Haksız da değiller. Aldıkları mevcut maaş ne kiraya, ne elektrik faturalarına ne de bu kış aylarında ısınmaya yeter… Artık diğer zorunlu ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar orası muamma. Bu yüzden emekli maaşları da asgari ücret seviyesine getirilmeli.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu