hava 28° Orta
DOLAR 32,9298 % % 0.08
EURO 35,3217 % % -0.16
GRAM ALTIN 2.454,34 % % -0,62
ÇEYREK A. 4.012,85 % % -0,62
BITCOIN 61.990,00 % 5.569
SON DAKİKA

Fenilketonüri Günü Adana’da Kutlandı

Son Güncelleme :

02 Haziran 2014 - 22:03

/ 610 views kez okundu.
Fenilketonüri Günü Adana’da Kutlandı

ÇÜ Metabolizma Kliniği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen PKU Günü Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Sağlık Bakanlığı Şube Müdürlüğü’nün de katılımı ve destekleriyle Çukurova Üniversitesi’nde kutlandı. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Çukurova Üniversitesi Metabolizma Kliniği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Fenilketonüri (PKU ) Günü Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Sağlık Bakanlığı Şube Müdürlüğü’nün de katılımı ve destekleriyle Çukurova Üniversitesi’nde kutlandı.
Çok sayıda PKU hastası ve ailelerinin katıldığı etkinlikte, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, fenilketonüri hastalarına en iyi ve en çok destek veren belediye olmayı hedeflediklerini söyledi.
Çukurova Üniversitesi Metabolizma Kliniği Başkanı Prof. Dr. Neslihan Önemli Mungan ise Fenilketonüri Günü’nü uzun yıllardır kutladıklarını ve bu anlamda ilk ve sürekli organizasyonlardan birini yapıyor olmaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.
Etkinlikte ayrıca sponsorların verdiği hediyeler ve hastalara özel beslenme ürünleri çocuklara ve ailelerine verildi.
Fenilketonuri, doğuştan gelen kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Hastalar protein ve fenilalanin içerikli yiyecekler tüketememektedir ve özel düşük proteinli beslenme ürünlerini yiyebilmektedir.