hava 35° Orta
DOLAR 32,8167 % % 0.01
EURO 35,1114 % % -0.29
GRAM ALTIN 2.496,00 % % 0,25
ÇEYREK A. 4.080,96 % % 0,25
BITCOIN 63.948,17 % -3.658
SON DAKİKA

Fotoğraf Sanatçılarından Soma Sunumu 

Son Güncelleme :

04 Haziran 2014 - 23:28

/ 649 views kez okundu.
Fotoğraf Sanatçılarından Soma Sunumu 

AW108279
Adanalı 13 fotoğraf sanatçısı 13 Mayıs’ta Soma’daki maden faciasıyla ilgili fotoğraf gösterisi düzenledi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adanalı 13 fotoğraf sanatçısı 13 Mayıs’ta Soma’daki maden faciasıyla ilgili fotoğraf gösterisi düzenledi.
Dr. Mustafa Can Eren, Esin Güvercin Altıokka, Dr. Dilek Eren, Dr. Zehra Gündoğan, Yakup Kütük, Dt. Nevzat Hız, Emel Bahar, Koray Özözen, Hakan Çaylar, Dt. Selami Büyüknisan, Dr. Ergün Karadağ, Mustafa Kamarı, Mahmut Özdolap, İbrahim Bakmaz’ın değişik şehir ve coğrafyalarda iç ve dış mekanlarda çalışan, üreten insanların, yaşamlarını, hüzünlerini, mutluluklarını, kaygılarını görüntülediği sergi AFAD Sergi Salonu’nda gösterime sunuldu.
Çok sayıda fotoğraf sanatçısı ve sanatseverin katıldığı etkinliğin koordinatörlüğünü yapan Dr. Mustafa Can Eren, yaptığı açıklamada, “Sık sık fotoğraf safarisi yapar, ülkemizin en ücra köşelerine kadar gider fotoğraflar çeker ve sergileriz. Çekimlerimizle bazen doğumlarda güldük, düğünle eğlendik, kazayla hüzünlendik, ölümle öldük. Bütün bunları fotoğraf karesine sıkıştırdık ama hepsinin bir öyküsü, hikayesi var. “Portreler fotoğraf gösterisi” olarak planladığımız gösteri, içimizi acıtan, bizleri yaralayan Soma’da gerçekleşen maden işçilerinin yaşamlarını yitirmeleri, yapacağımızın sunumun yönünü maden işçi portrelerini kapsayacak şekilde değiştirdik. Farklı madenler de çekilen madenci fotoğraflarıyla güçlendirilen gösterinin yaklaşık 10 yıllık arşiv değeri var” dedi.
Türkiye’de iş kazalarında dünyada 3. sırada ama iş cinayetlerinde 1 numara olduğunu ifade eden Dr. Can Mustafa Eren, “Ben fotoğraf sanatçılığımın dışında iş yeri hekimiyim. Türkiye kömür üretiminde dünyada 28. sırada, Almanya ise 1. sıradadır. İstatistiklere göre Almanya’da son 10 yılda kömür madenlerin de sadece 3 işçi hayatını kaybetmiş iken, biz de ne yazık ki katliam yaşanıyor. Bugün 460 maden de işçiler iş güvenliği olmadan, eğitim almadan madenlere indirilmektedir. Bunların hepsi cinayettir. Diğer cinayetlerden tek farkı, henüz işlenmemiş olmasıdır” diye konuştu.