Adana Güney Haber

Gelenekler Yaşatılmalı

Gelenekler Yaşatılmalı
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
106 views
04 Ekim 2021 - 1:40

Türk kültüründe önemli bir yeri olan kilim dokuması günümüzde az sayıda da olsa devam ettiriliyor. Bin bir emek ve zahmetle ilmek ilmek dokunan kilimler evlerin güzelliklerine güzellik katıyor.

Gelişen teknoloji ve sürekli değişen modaya inat geleneksel yöntemlerle dokunan kilimler, günümüze kadar gelmeyi başardı. Evlerin en önemli eşyalarından olan dokuma kilimler, hem kadınlara geçim kaynağı olurken hem de geleneksel motifleri, eşsiz dokumaları sayesinde evlerin en gözde eşyaları olmaya devam ediyorlar.

Dokuma kilimlere eskisi kadar ilgi gösterilmemesine rağmen bu geleneği yaşatmakta kararlı olmalıyız. Kilim dokuma bizim çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, ninelerimizden, annelerimizden bizlere miras kalan bir meslek olduğu için elimizden geldiğince bu mesleği devam ettirmek gerekiyor. El emeği, göz nuru kilimin kıymetini bilenler azda olsa bilenler var.

Gelişen teknoloji ile birlikte el dokuması kilimlere alternatif birçok ürünün çıktığını ama bu ürünlerin asla el dokumasının yerini tutamayacağını biliyoruz. Kilim, halı gibi ev ürünlerinin günümüzde çok fazla çeşidi var. Özellikle gençler bu tarz ürünlere daha çok ilgi duyuyorlar. Ama görselliği ne kadar güzel olursa olsun hiçbiri el emeğinin yerini tutmaz. Biz bazı zamanlar oluyor ki bir kilimi dokumak için aylarca ter döküyorlar. Emeğinin, zahmetinin yanı sıra el dokuması ürünler çocuklara, torunlara miras bırakabilecek kadar sağlam ve uzun ömürlü. Bu nedenle el dokuması kilimlerle diğer ürünler kıyaslanamaz. Türk kültürü, anane ve geleneklerinin asırlar boyunca devam etmesi için el dokuması kilim, halı buna benzer dokumalara daha önem vermeli ve hatta bu konuda girişimciliği artırmalıyız.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -