hava 39° Orta
DOLAR 32,6378 % % 1.12
EURO 34,8816 % % -0.07
GRAM ALTIN 2.446,00 % % 2,30
ÇEYREK A. 3.999,22 % % 2,30
BITCOIN 67.092,13 % -1.044
SON DAKİKA

Gürkan: Sağlam gerekçeleri olmayan “Evet”in işi daha zor

Son Güncelleme :

20 Şubat 2017 - 0:34

/ 473 views kez okundu.
Gürkan: Sağlam gerekçeleri olmayan “Evet”in işi daha zor

Emek Partisi Adana İl Örgütü referanduma ilişkin çalışmaları kapsamında Genel Başkanları Selma Gürkan’ın katılımı ile kahvaltılı toplantı gerçekleştirdi.

ADANA (GÜNEY HABER)Emek Partisi Adana İl Örgütü referanduma ilişkin çalışmaları kapsamında Genel Başkanları Selma Gürkan’ın katılımı ile kahvaltılı toplantı gerçekleştirdi. Adana Alevi Kültür Derneği toplantı salonunda, “Hayır”ın nasıl örgütleneceğinin konuşulduğu toplantıda konuşan Gürkan, onca baskı karşısında “Hayır” çalışmasının zor gibi görünmesine rağmen sağlam gerekçeleri olmayan “Evet”in işinin zor olduğunu belirterek halka 18 maddelik değişikliğin ülkenin geleceğini nasıl ipotek altına aldığını anlatmak gerektiğini söyledi.

Yüzde 12’yi aşan, genç ve kadınlarda yüzde 20’lere tekabül eden devasa bir işsizliğin olduğu bir dönemde referanduma gidildiğine dikkat çeken Gürkan,  “Bu kadar yoksulluğun ortasında sağlam gerekçeleri olmayan bir tercihi örgütlemeye çalışıyorlar. AKP’ye oy vermiş önemli bir kesim Erdoğan’a sempati duymuş olsa bile yetkilerin tek elde toplanmasına karşı bir kuşku taşıyorlar. MHP içerisinde de önemli oranda hayır oyu verecek bir kesim var” diye konuştu.

18 maddenin, yargısı, yasaması, devlet bütçesinin yapılması, atamalar gibi yetkilerin tek elde toplanmasını içerdiğini ifade eden Gürkan, bunun yanında değişikliğin içermediği maddelerin de önemli olduğunu ifade etti. 18 maddenin, işçi sınıfının sendikalarda örgütlenme hakkı, pazarlık hakkının güvence altına alınmasını içermediğini ifade eden Gürkan,  barış talebinin güvence altına alınmasının, Kürt sorununun demokratik çözümü, inanç özgürlüğü, laiklik talebinin de değişikliklerde yer almadığını söyledi.

Sanayi havzalarında, mahallelerde, üniversitelerde fabrikalarda, temas ettikleri işçilerden ve halktan milliyetçi görüşlere sahip ya da AKP’ye oy vermiş emekçilerde “Evet” yönünde verilecek oy için tereddütler yaşandığı izlenilmeleri aldıklarını ifade eden Gürkan, “Hepinizin oturduğu mahallede, iş yerinde, üniversitede “Evet” diyecek ya da tereddüdü yaşayan birçok insan vardır. Planlı bir şekilde bu kesime ulaşmak 18 maddelik değişikliğin ülkenin geleceğini ipotek altına aldığını anlatmak gerekiyor” dedi.

“Biz hayır versek de üç kağıt yapılır” şeklindeki kaygının bilinçli olarak örgütlendiğini ifade eden Gürkan, benzer kaygının 7 Haziran’da da yaşandığını ancak ittifak olarak seçime girdikleri HDP’nin yüzde 10’u da aştığını belirterek “Sandık denetlenerek ve yapılan politikanın doğruluğu ile bu mümkün” diye konuştu.