hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Hastane Bahçesinde “Ağaç” Protestosu 

Son Güncelleme :

13 Haziran 2014 - 0:01

/ 543 views kez okundu.
Hastane Bahçesinde “Ağaç” Protestosu 


AW116148Adana’da çeşitli çevre platformları, Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde bulunan yaklaşık 100 ağacın hastaneye ek bina yapılacağı gerekçesiyle kesileceğini öne sürüp hastane bahçesinde basın açıklaması yaptı.

ADANA (İHA) – Adana’da çeşitli çevre platformları, Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde bulunan yaklaşık 100 ağacın hastaneye ek bina yapılacağı gerekçesiyle kesileceğini öne sürüp hastane bahçesinde basın açıklaması yaptı.
Ağaçların kesilmemesi için Adana Çevre Platformu, Adana Tabip Odası, TMMOB Adana İKK, SES Adana Şube’si ve Eğitim-Sen Adana Şube’si üye ve yöneticilerin katılımıyla hastane bahçesinde basın açıklaması yapıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Adana Şube Çevre Platformu Temsilcisi Oğuz Can Eren, “Adana Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nin içinde yer alan, yıllardır halkın belleğinde iz bırakan, hastaların ve sağlık emekçilerinin gölgesinde dinlenip huzur bulduğu en az 30 yıllık 120 ağaç, Milli Emlak Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’nün onayıyla katledilmek isteniyor. Ağaç katliamı, bazı ağaçların devrilme tehlikesi yarattığı, hastane yatak kapasitesinin yetersizliği, ek bina yapma zorunluluğu gibi nedenlerle meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Oysa bunlar ağaçların kesilmesini meşru kılamaz. Hastane içi yeşil alanlar hastanelerin en önemli bileşenlerindendir, hastaların rehabilitasyonları için olmazsa olmazlarıdır. Ağaçsız hastane eksiktir, hastanenin yeşil alanına bina yapılamaz. Sağlık bakanlığının hastane kapasitesini artırmak gibi bir düşüncesi varsa, bunu hastanenin bahçesindeki ağaçlara kıyıp yerine beton dikerek yapmamalı, yeşil alan niteliği taşımayan uygun kamu arazileri üzerinde gerçekleştirmelidir” dedi.
Kamunun Adana’da hastane yapmak için uygun arazilere sahip olduğunu da bildiklerini belirten Oğuz Can Eren, “Yağma yok. Birkaç patronun daha çok para kazanması için zaten son derece az kalmış çevresel değerlerimizin peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Onlara bu fırsatı vermemek için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sürdürülebilir yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Yaşamsal değerlerimize sahip çıkacağız. Geleceğimize sahip çıkacağız” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.