Adana Güney Haber

Hırsızlar Üreticileri Bezdirdi

Hırsızlar Üreticileri Bezdirdi
780 views
08 Eylül 2020 - 1:57

Akdeniz meyve sineğinin etkisi, aşırı sıcaklar, sel baskınları, don olaylarından sonra ekonomik kayıplara uğrayan Adanalı üreticilerinin başı, şimdi de hırsızlarla dertte. Üreticiler, hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda yetkililerden yardım istedi.

(HABER MERKEZİ)- Akdeniz meyve sineğinin etkisi, aşırı sıcaklar, sel baskınları, don olaylarından sonra ekonomik kayıplara uğrayan Adanalı üreticilerinin başı, şimdi de hırsızlarla dertte. Üreticiler, hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda yetkililerden yardım istedi.

Narenciye ve meyve sebze hırsızlığı rekor kırıyor. Seyhan ve Yüreğir Ovalarında bu yaz aylarında hasatı yapılan buğday, mısır tarlaları ve sebze, meyve bahçeleri hırsızların uğrak yeri oldu. Bahçelere 30 40 kişilik örgüt üyeleri ile girerek kamyon ve kamyonetlerle hırsızlık yapıldığını iddia eden üreticiler,  “Bir çete tarafından bir gecede bir bahçeden onlarca ton mal çalınabiliyor. Üreticinin emeği heba olduğu gibi, ihracata ve tüm ekonomiye darbe vuruyor. Yapılan hırsızlık çuval gibi ufak çaplı değil, organize halde yağmalama şeklinde yapılıyor. Büyük gruplar halinde hareket eden hırsızlar bekçileri korkutarak ta etkisiz hale getirebiliyor. Hırsızlar sadece tarla ve bahçelerdeki ürünlerin dışında bahçe veya tarlalarda bulunan yağmurlama sistemleri, trafo ve diğer bazı tarım aletlerini de çalarak üreticilere ciddi zararlar veriyor. Geceleri bahçelere giden ana arter yollar kontrole tabi tutulursa bu çeteler yakalanabilir.” Şeklinde konuştular.

Sonbaharla birlikte hasatı başlayacak olan narenciye sezonunda da üreticiler korkuyla can ve mal güvenliklerinden endişe ettiklerini belirterek, “Hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda, güvenlik birimlerimizin gerekli çalışmaları yapacağından kuşkumuz yok” dediler.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -