hava
DOLAR 32,8802 % % 0.2
EURO 35,1769 % % -0.11
GRAM ALTIN 2.499,74 % % 0,40
ÇEYREK A. 4.087,08 % % 0,40
BITCOIN 64.438,80 % -2.101
SON DAKİKA

İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi 

Son Güncelleme :

22 Mayıs 2014 - 23:59

/ 517 views kez okundu.
İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi 

insan haklari (2)
Adana’da “İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi” kapsamında eğitim semineri verilecek.
 
ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da “İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi” kapsamında eğitim semineri verilecek.
Adana Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde temel hak ve özgürlüklerin korunmasının daha da güçlenmesi amacıyla insan hakları alanında kurumsallaşmaya yönelik pek çok önemli reform hayata geçirildi.
1 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesine İlişkin Eylem Planı da hükümetin bu alandaki adımlardan birisi oldu. Bu kapsamda, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu ile Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’nun yürürlüğe konulması ve Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvuruların alınmaya başlanmasını takiben Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından, insan hakları alanında gerçekleştirilen reformları tanıtmaya yönelik olarak “İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi” hazırlandı.
Avrupa Birliği Bakanlığının koordinasyonunda Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu ile işbirliği içerisinde yürütülen proje, Avrupa’yı Birleştirme Programı-Diplomatik Değerler ve Etki Fonu kapsamında İngiltere Büyükelçiliği tarafından destekleniyor. Projenin amacı, insan hakları alanında son dönemde yürürlüğe giren başvuru mekanizmalarının etkin kullanımının sağlanması. Proje kapsamında ilgili kamu kurumları, il-ilçe insan hakları kurul üyeleri, hukuk fakülteleri, barolar, insan hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerine yönelik farklı pilot illerde eğitim programları düzenleniyor.
“İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi”nin dördüncü eğitim semineri 23 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Adana Büyük Sürmeli Hotel’de gerçekleştirilecek.