Adana Güney Haber

İNTERNET SATIŞI VE KARGO HİZMETİ

İNTERNET SATIŞI VE KARGO HİZMETİ
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
283 views
30 Nisan 2021 - 1:12

Çağ internet çağı… İnternet her geçen gün hayatımızda daha fazla yer alırken, internetten yapılan alışveriş sayısı da giderek artıyor. Özellikle bir yıldan beri süren pandemi sürecinde internetin ve internetten alışverişin önemi daha da artı.  İnternet gelişirken, hızlanırken, internette satılan ürün çeşitleri ile internet kullanıcısı sayısı artarken, kurye hizmeti veren şirketlerin artmaması, kendilerini geliştirmemesi aslında sektörü şuanda olumsuz yönde etkileyen tek aktör diyebiliriz.

Hizmet sektöründe faaliyet göstermek zordur. Günümüzde insanları memnun etmek çok daha zordur. Hele hele kargo taşımak, insanlara kargolarını en hızlı şeklide ulaştırmak çok ciddi bir iştir.

Aslında internet alışverişlerinin daha da artması gelişmesi kargo şirketlerinin vermiş olduğu hizmete bağlı biraz. Daha açık bir ifade ile internet alışverişlerinin geleceği kargo şirketlerinin elinde. Çünkü kargo şirketleri ile ilgili günümüzde çok fazla şikâyet oluşmaktadır.

Şikâyetlerin en başında kargo şirketlerinde çalışan kuryelerin eğitimsiz olması geliyor. İkinci sırada ise kuryelerin kargoları teslim ederken insanlara kontrol ettirme haklarını kullandırmaması yer alıyor. Fakat bunlardan çok daha önemli ise kargo şirketlerinin insanlara sabah erken saatlerde, “Kargonuz dağıtıma çıkmıştır, gün içinde teslim edilecektir” şeklinde atmış olduğu bilgilendirme SMS’dir. Bu SMS sonrasında insanlar evlerine hapsolmaktadır. Yani insanlar ‘kurye ha geldi, ha gelecek’ diye evlerinden dışarıya çıkamıyor. Ve maalesef sabah atılan SMS sonrasında kurye akşam mesai bitiminde insanların eline ulaşıyor.

Bu durumda insanlar özgürlüklerinin ellerinden alındığını düşünüyor ve gün boyunca evlerinde beklemek yerine internetten yapacakları alışverişleri ertelemektedir.

Acaba kargo şirketleri daha planlı programlı çalışamaz mı? Yani insanlara sabahın köründe SMS atıp, akşamın alacakaranlığına kadar evlerinde bekletmek yerine, 09:00 – 11:00 veya ne bileyim, 13:00 – 15:00 arasında kargonun teslim edileceğini söyleyip bu saatte teslim etmek çok mu zor? Böyle çalışmak insanları evlerinde çok uzun süre bekletmeden hizmet verileme mi?

Aslında bu durumda birde şöyle sorun ortaya çıkıyor… Diyelim internetten bir bisiklet satın aldınız ve kargonun teslim edileceği gün evde değilsiniz veya sabah size kargonuz teslim edilecek diye SMS geldi ve siz evinizde bekliyorsunuz. Fakat örneğin bakkaldan bir şey lazım oldu ve 2 dakikalığına evinizden ayrıldınız. Aksilik olacak ya o sırada da kurye eve geliyor ve sizi bulamıyor. İşte ondan sonra sizi bekleyen oldukça zor bir süreç başlıyor.

Kurye bir daha ne yazık ki adrese gelmiyor. Bu nedenle sizin ilgili kargo şirketinin size hizmet sağlayan şubesine gitmeniz ve kargonuzu oradan teslim alıp evinize veya işyerinize getirmeniz gerekiyor. Bu yapmak için hem zaman ayırmanız gerekiyor hem de kargonun büyüklüğüne göre aracı bulunmayanların taksi bulması gerekiyor. Bu da tüketiciye ekstra bir maliyet olarak yansıyor.

İşte maalesef internetten satış hızlı bir şekilde gelişirken, internet alışverişlerinin önünde kargo şirketlerinin büyük bir bölümü engel olarak duruyor. Tüm kargo şirketleri çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını beyan ediyorlar, bu da demek ki bu işten para kazandıklarını gösteriyor. Fakat para kazandıkları bu işle ilgili kendilerini geliştirmiyorlar.

Bence internet satışları kargo şirketlerinin kendilerine çeki düzen vermeleri ile daha da artacaktır. Aslında çok fazla şey yapmalarına gerek yok, dağıtıcıları müşterilerine nasıl davranmaları ve insanların haklarına saygı göstermeleri konusunda eğitmeleri, insanlara kargolarını teslim edecekleri saat aralıklarını bildirmeleri ve gerekiyorsa da daha da hızlı olmak adına dağıtıma çıkan kurye sayısını artırmalıdır. Bunları yapan kargo şirketi sektörde çok ayrı bir yerde olacaktır.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -