Adana Güney Haber

İŞÇİLERİN ZORLU MESAİSİ

İŞÇİLERİN ZORLU MESAİSİ
66 views
11 Ocak 2021 - 1:58

Kış mevsiminin en önemli sebzelerinden bir tanesi olan ıspanak, zorlu bir hasat sürecinin ardından pazarlara, oralardan da sofralarımıza geliyor. Günlük 52 lira yevmiye ile tarlalarda çalışan işçiler, özellikle yağmur sonrasında ıslak ve çamurlu zeminde ıspanak toplamanın zorluğuna dikkati çekiyor.

(HABER MERKEZİ)-Kış mevsiminin en önemli sebzelerinden bir tanesi olan ıspanak, zorlu bir hasat sürecinin ardından pazarlara, oralardan da sofralarımıza geliyor. Günlük 52 lira yevmiye ile tarlalarda çalışan işçiler, özellikle yağmur sonrasında ıslak ve çamurlu zeminde ıspanak toplamanın zorluğuna dikkati çekiyor.

Ispanak, pırasa gibi kış sebzelerinin hasadında çalışan tarım işçileri, günlük 52 lira yevmiye ile geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Tek tek elle tarladan toplanan ıspanaklar, bağ haline getirilerek meyve, sebze hallerine oralardan da pazarlara getirilerek vatandaşlara satılıyor. Bin bir emek vererek tarlalarda kışlık sebze toplayan işçiler ise emeklerinin karşılığı olarak 52 lira alıyor.

Soğuk havalarda tarlada çalışmanın zorluğuna işaret eden Necla Karataş; “Tarlalarda çalışarak ailemizin geçimine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Adana’da har mevsim ürün yetişebildiği için o sırada tarlada hangi ürün varsa onu toplamaya gidiyoruz. Bu zamanda portakal bahçelerine portakal toplamaya ve tarlalara ıspanak, pırasa toplamaya gidiyoruz. Ispanak toplamanın günlüğü şuanda 52 lira olarak veriliyor. Emeğine baktığınızda parası gerçekten çok az ama yapacak bir şey yok. Çalışmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Adana’da son günlerde etkili olan yağışların tarlarda çalışmayı da olumsuz etkilediğini belirten Necla Karataş; “Adana’da son zamanlarda şiddetli yağmurlar etkili oldu ve tarlalarda çamur ile doldu. Bu ortamda tarlada çalışmak gerçekten çok zor oluyor. Bırakın çalışmayı tarlada bu durumda yürümek bile çok zor oluyor. Bir de havanın soğuk olması bizleri çok zorluyor ama mecburen çalışmak zorundayız. Bu nedenle de her sabah tarlaya geliyor ve akşama kadar da düzenli bir şekilde çalışıyor. Herkesin çocuğu okuyor, borcu var bu nedenle çalışmamız gerekiyor ve parasının az olmasına aldırmadan çalışıyoruz.” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -