hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Karaisalı Karapınar Suyu Tehlikede 

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 17:48

/ 1.564 views kez okundu.
Karaisalı Karapınar Suyu Tehlikede 

AW083974

 

Adana’nın Karaisalı ilçe merkezi ile bazı mahallerin içme suyunun temin edildiği Karapınar suyunun her an kesilebileceği ileri sürüldü.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’nın Karaisalı ilçe merkezi ile bazı mahallerin içme suyunun temin edildiği Karapınar suyunun her an kesilebileceği ileri sürüldü.
Alınan bilgiye göre, dönemin ASKİ Genel Müdürü olan ve şuan MHP Adana Milletvekilliği görevini sürdüren Seyfettin Yılmaz’ın Adana Valiliğine gönderdiği yazı ve ekli raporunda bu konuya dikkat çekildi.
ASKİ eski Genel Müdürü Seyfettin Yılmaz, Valiliğe gönderdiği 7 Ekim 2010 tarihli üst yazıda, Karaisalı ilçesi ile çevre köylerin su ihtiyacının Karapınar kaynağından karşılandığını, su kaynağının bulunduğu Saypınar Mahallesindeki bir taşocağına ait şirketin taş ocağı faaliyetini gösterdiğini belirterek, “İlçe ve çevre köyler açısından hayati öneme haiz Karapınar kaynağında oluşabilecek olumsuzluklarla ilgili komisyon raporu yazımız ekinde sunulmuştur. Bu itibarla ileride telafisi imkansız durumlara mahal vermemek adına ilgili firmaya gerekli yaptırımların uygulanması hususunda bilgi ve gereğini arz ederim” demişti.
ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından makine mühendisi, jeoloji mühendisi, çevre mühendisi ve hidrojen mühendisinden oluşturulan 4 kişilik inceleme komisyonu bu konuda 12 Nisan 2010 tarihinde, Karapınar suyunu ve batı-güneybatı istikametinde yaklaşık 1 km. mesafedeki taşocağını yerinde inceleyerek izlenimlerini bir rapor halinde genel müdürlüğe sundu.
Raporda, taşocağında dinamit patlatma usulü ve kırıcı makineler ile basamak şeklinde açık ocak işletme çalışmalarının sürdürüldüğü belirtiliyor. Dinamit patlatılmasının oluşturacağı suni depremlerin Karaisalı formasyonuna ait kireç taşlarındaki kırık-çatlak ve erime boşluklarını etkileyeceğinin aşikar olduğu kaydedilerek, “Üstelik taşocağının yerleşim birimlerine ve Karapınar su kaynağına 1 kilometreden az bir mesafede bulunması çok düşündürücüdür” ifadelerine yer verildi.
İnceleme raporunun sonunda, taşocağının mevcut durumda ve genişlemesi durumunda Karapınar su kaynağının etkileyeceği hususunda görüş birliğindedir” denildi.