Adana Güney Haber

KARATAŞ’TA KİRLENEN SAHİLDE KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER

KARATAŞ’TA KİRLENEN SAHİLDE KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER
491 views
27 Mart 2021 - 22:37

Adana’nın Karataş ilçesinde denizdeki yağ tabakası izlenimi veren kirliliğin Akyatan Lagünü’ne ulaşmaması için başlatılan çalışma tüm hızıyla sürüyor. Denizin kirliliği ve çalışma yapılan alan drone ile görüntülendi. Sahilleri kirleten maddenin ne olduğu yapılacak test sonucu  belli olacak. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, “Lagünün zarar görmemesi için mücadele içerisindeyiz” dedi. Adana Valiliği, Karataş ilçesinde Harb-İş sahilindeki deniz kirliliğiyle ilgili yapılan ilk incelemede gemi kaynaklı atık bulunduğunun tespit edildiğini, gerekli incelemenin başlatıldığını açıkladı.


ADANA (İHA) – Adana’nın Karataş ilçesinde denizdeki yağ tabakası izlenimi veren kirlilik denizde korkunç görüntüler ortaya çıkarttı. Yaklaşık 67 kilometre uzunluğundaki sahilin tamamının kirliliğe maruz kaldığı görüldü.
Dün, Harb-İş Sahili’nde 3 kilometrelik sahil şeridi ve kıyıdan denize doğru yaklaşık 300 metre mesafelik alanda siyah renkli, yağ tabakası izlenimi veren kimyasal olduğu değerlendirilen atık nedeniyle bugün bölgede çalışma başlatıldı. İş makineleri bölgede çalışırken İhlas Haber Ajansı (İHA) denizdeki kirliliği görüntüledi.
Kirliliğe yaklaşık 67 kilometre uzunluğundaki sahilin tamamının maruz kaldığı görüldü.
Öte yandan, Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri de sudan örnek aldı. Alınan örnekteki suyun da renginin kahverengiye döndüğü görüldü.

KARATAŞ SAHİLLERİ BİLİNMEYEN MADDEYLE KAPLANDI
Karataş ilçesindeki Harbiş sahilleri ve Akyatan Lagünü bilinmeyen bir maddeyle kaplandı. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, maddenin bir an önce tespit edilmesini istedi.
İddiaya göre, bir madde Adana’nın Karataş ilçesindeki Harbiş sahilleri ve koruma altındaki Akyatan Lagünü’ne kadar ulaştı. Dalgaların sahile ulaştırdığı madde sonucu denizin renginin değiştiği görüldü. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, İHA’ya yaptığı açıklamada, maddenin bir an önce tespit edilmesi istediğini sahillerin ve lagünün biran önce temizlenmesi gerektiğini aksi taktirde çevrenin ve hayvan türlerinin zarar göreceği söyledi.

ATIKLA KİRLENEN KARATAŞ SAHİLLERİ DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ
Karataş ilçesinde denizdeki yağ tabakası izlenimi veren kirliliğin Akyatan Lagünü’ne ulaşmaması için başlatılan çalışma tüm hızıyla sürüyor. Denizin kirliliği ve çalışma yapılan alan drone ile görüntülendi.
Dün, Harb-İş Sahili’nde 3 kilometrelik sahil şeridi ve kıyıdan denize doğru yaklaşık 300 metre mesafelik alanda siyah renkli, yağ tabakası izlenimi veren kimyasal olduğu değerlendirilen atık nedeniyle bugün bölgede çalışma başlatıldı. Devlet Su İşlerine (DSİ) ait iş makineleri bölgeye sevk edildi. Görevliler, kirliliğin yayılarak Akyatan Lagünü’ne ulaşmaması için çalışma başlattı.
İş makinelerinin taşıdıkları kumu lagünün önüne dökme işlemi tüm hızıyla sürerken deniz ve çalışma alanı İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından drone ile görüntülendi.

“ÇIKACAK TEST SONUCUNU BEKLİYORUZ”
Bu sırada İHA’ya açıklamalarda bulunan Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, maddenin inceleme işlemenin de sürdüğünü söyledi. Topuz, “Dün 3 kilometre olan alan bugün bir uçtan bir uca Karataş’ın her tarafını sarmış durumda. Bugün analiz sonucuyla maddenin ne olduğu kesinleşecek. Adana Büyükşehir Belediyesi, Karataş Belediyesi ve DSİ ile birlikte koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Lodos fırtınası nedeniyle keşif uçağı kalkamadığı için genişliğini tam anlamıyla bilemiyoruz. Şuanda sahillerimizi kirleten yağ benzeri türev Akyatan Lagünü’ne zarar vermesin diye şuanda lagünün ağzını kapattırıyoruz. Burası çok önemli bir yer. Kum zambakları, mavi yengeç, flamingolar ve diğer kuş türlerinin uğradığı bir alan. Buranın zarar görmemesi önceliğimiz. Geriye dönüşü imkansız olan zararlarla karşılaşmamak için önlemleri alıyoruz. Gün içerisinde çıkacak test sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
Atığı bırakan geminin belli olmadığını belirten Topuz, “2 gündür lodos fırtınası var ve bunun olması hesaplamaları saptırıyor. Kıbrıs açıklarında olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor ama bununla ilgili çalışmalarda sürüyor. Burada bir kasıt var mı yok mu hepsi araştırmalar sonucu ortaya çıkacak. Ben kanuni işlemin yapılacağına inanıyorum. Burası doğal sit alanı ve Türkiye’nin en uzun kumsallarından birine sahip. Buranın zarar görmemesi için mücadele içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

KİMYASAL ATIĞIN AKYATAN LAGÜNÜ’NE ULAŞMAMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
İlçede denizdeki yağ tabakası izlenimi veren kirliliğin Akyatan Lagünü’ne ulaşmaması için sabah saatlerinde çalışma başlatıldı.
Dün, Harb-İş Sahili’nde 3 kilometrelik sahil şeridi ve kıyıdan denize doğru yaklaşık 300 metre mesafelik alanda siyah renkli, yağ tabakası izlenimi veren kimyasal olduğu değerlendirilen atık nedeniyle bugün bölgede çalışma başlatıldı.
Devlet Su İşlerine (DSİ) ait iş makineleri bölgeye sevk edildi. Görevliler, kirliliğin yayılarak Akyatan Lagünü’ne ulaşmaması için çalışma başlattı. Ekipler, iş makineleriyle taşıdıkları kumu lagünün önüne döktü.

ADANA VALİLİĞİNDEN ‘DENİZ KİRLİLİĞİ’ AÇIKLAMASI
Adana Valiliği, Karataş ilçesinde Harb-İş sahilindeki deniz kirliliğiyle ilgili yapılan ilk incelemede gemi kaynaklı atık bulunduğunun tespit edildiğini, gerekli incelemenin başlatıldığını açıkladı.
Adana Valiliği, Karataş ilçesi Harb-İş sahilinde saat 15.00 sıralarında deniz kirliliği yaşandığı dair yapılan ihbar üzerine ilgili ekiplerin olay yerine intikal ettirildiğini söyledi. Açıklamada, “Yapılan ilk incelemede Harb-İş sahilinde yaklaşık 3 km’lik sahil şeridi ve kıyıdan denize doğru yaklaşık 300 metre mesafelik alanda siyah renkli, dokunulduğunda yağ tabakası izlenimi veren, gemi kaynaklı atık bulunduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce gerekli araştırma ve inceleme başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -