Adana Güney Haber

Kolonya alırken dikkat!

Kolonya alırken dikkat!
58 views
02 Mayıs 2020 - 17:48

Covit19 salgının ülkemizde de görülmesi ile birlikte korunma amaçlı olarak kolonyaya da talep artmıştı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdikleri kolonyanın satışları artınca hem fiyatlar arttı hem de piyasadan çok sayıda farklı markaya ait kolonya bulunmaya başlandı. Uzmanlar ise vatandaşları kolonya satın alırken dikkatli olmaları noktasında uyarıyor.

 (HABER MERKEZİ)-Covit19 salgının ülkemizde de görülmesi ile birlikte korunma amaçlı olarak kolonyaya da talep artmıştı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdikleri kolonyanın satışları artınca hem fiyatlar arttı hem de piyasadan çok sayıda farklı markaya ait kolonya bulunmaya başlandı. Uzmanlar ise vatandaşları kolonya satın alırken dikkatli olmaları noktasında uyarıyor.

İçindeki alkol oranı nedeni ile virüse karşı kalkan olarak tabir edilen ve bu nedenle de satışlarında ciddi manada artışlar yaşanan kolonya satın alırken dikkatli olmak ve fiyatı ucuz diye bilinmedik ürünleri eve sokmamak gerekiyor.

Kolonyada son günlerde çok sayıda markaya ait ürünün ortaya çıkması ile birlikte insanların kafasındaki soru işaretlerinin de arttığını belirten Kimya Mühendisi Banu Elbüken; “Ülkemizde etkili olmaya başlayan salgın hastalıkla birlikte vatandaşlarımız da kolonyaya adeta hücum ettiler. Depolarda kolonya kalmadı ve şuanda marketlere baktığınızda daha öncesinde hiç adını bile duymadığınız markalara ait olan kolonyaların satıldığını görüyorsunuz. Fiyat olarak da birbirinden çok farklı olan kolonyaları gören vatandaşların da kafaları karışıyor ve hangisini alacakları konusunda kararsız kalıyorlar.” diye konuştu.

Kolonya satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizen Elbüken; “Kolonya satın alırken, satın alacağınız kolonyanın görünümünün bulanık olmayan, berrak içinde tortuların bulunmadığı ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Kolonya üretilirken üretiminde etil alkol kullanılıyor. Ancak korsan üreticiler, ucuz olması ve maliyetini düşürmek adına metil alkol kullanarak kolonya üretip piyasaya sürüyorlar. Metil alkol ise insan sağlığı açısından çok zararlıdır. Elbette önemli bir kriter ise alkol derecesidir. Bu dediğim bilgiler kolonya ambalajının, kutusunun üzerinde mevcuttur. Satın aldığınız kolonyanın derecesinin limon kolonyasında en az 70 diğer kolonya türlerinde ise 60 derece olması gerekir. Vatandaşlarımız bu hususlara dikkat ederek kolonya almaları sağlıklarını korumaları açısından önemlidir.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -