hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

Küçük:”Yargılama makul sürede olmalıdır”

Son Güncelleme :

23 Şubat 2017 - 0:29

/ 267 views kez okundu.
Küçük:”Yargılama makul sürede olmalıdır”

Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve avukatın önemine vurgu yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük:

 “Yargılama makul sürede olmalıdır”

 Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 3 mart 2017 günü Adana Shreton Grand Otel’de “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve Arabuluculukta Avukatın Rolü” konu başlıklı bir sempozyum düzenleyeceklerini açıkladı. Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve avukatın önemine vurgu yapan Av. Veli Küçük,  Ticari uyuşmazlıklarda yargılanmanın makul sürede olması gerektiğini, mahkeme yolunun tek seçenek olmadığını söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)- Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliği ile Adana’da Sheraton Otel’de düzenlenecek “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve Arabuluculukta Avukatın Rolü “ Sempozyumu 03 Mart 2017 tarihinde Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak sempozyuma, Av. Arabulucu Andrew Goodman’ın (İngiltere) sunumunun ardından, Arabulucu Onur Yüksel (ABD) Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Arabulucu Yurdagül Gündoğan, Av. Arabulucu Yakup Erikel, Av. Arabulucu Nermin Tuğçe Kayar Türk, Av. İrfan Medet Akpınar, Av. Arabulucu Volkan Aksu’nun konuşmacı olarak katılacak.

Shreton Grand Otel’de saat: 09.15.’de başlayacak olan sempozyum için Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük şu açıklamalarda bulundu:

“Geciken adalet, adalet değildir” sözü halk arasında makes bulmuş, dillerde pelesenk olmuş bir söz olduğunu belirterek, “Yargımızın en önemli sorunlarının başında uzayan yargılama süreçleri gelmektedir. Eğer yurttaşlarımız makul sürede yargıdaki işlerini halledebilecek bir düzeye getiremezsek sonuç ne olursa olsun yurttaşlarımızın adil yargılanma hakkını ihlal etmiş oluruz. Türkiye’de yargıya olan güveni olumsuz etkileyen, milletimizin yargıya olan şikâyetlerini en yüksek noktada olduğu konuların başında yargılanmanın uzunluğu ve makul sürede yargılanmaların sonuçlandırılamamasıdır” dedi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli küçük, yurttaşların adalete erişimlerinde yakın zamana kadar mahkeme yolu tek seçenek olduğunu anımsatarak, “Günümüzde arabuluculuk sisteminin etkin bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla yurttaşlar için alternatif ve avantajlı bir yol olarak tercih edilebilir olmuştur. Arabuluculuk sistemi genel yapısıyla klasik yargılama sistemine oranla birçok avantaj sağlamaktadır, bunlardan en önemlileri zaman ve para tasarrufu ile uyuşmazlıkların çok daha kısa sürede ve daha ekonomik olarak çözülebilmesidir. 3 Mart 2017 tarihinde gerçekleşecek sempozyumun etkin ve verimli olacağına inancım tamdır” diye konuştu.