Adana Güney Haber

Kurak hava üretimi azalttı

Kurak hava üretimi azalttı
182 views
22 Ocak 2021 - 1:29

Türkiye’nin turp ihtiyacının büyük bir bölümünün üretildiği Kadirli’de turp üreticileri zor günler geçiriyor. Yaz mevsiminin ve sonbahar mevsimini kurak gitmesi nedeniyle turp üretimi geçen yıla oranla düştü. Geçen yıl dönüm başına 3 – 4 ton turp alan üretici bu yıl kuraklık nedeniye dönüm başına 1,5 – 2 ton alabildi.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’nin turp ihtiyacının büyük bir bölümünün üretildiği Kadirli’de turp üreticileri zor günler geçiriyor. Yaz mevsiminin ve sonbahar mevsimini kurak gitmesi nedeniyle turp üretimi geçen yıla oranla düştü. Geçen yıl dönüm başına 3 – 4 ton turp alan üretici bu yıl kuraklık nedeniye dönüm başına 1,5 – 2 ton alabildi.

Kadirli ekonomisi için turp üretiminin çok önemli olduğunu söyleyen turp üreticisi Mehmet Doğan, tur üretimi yönünden bu yıl verimli bir yıl olmadığını kaydetti. Turp ekimini yaz mevsiminin son günlerine doğru yaptıklarını belirten Mehmet Doğan, “Ağustos ayında yerini yapıyoruz. Eylül ayında da ekimini yapıyoruz. Kasım ayı ortalarından itibaren de hasadına başlıyoruz. Tarladan topladığımız turpları traktörlerle, çamurlarını yıkamak için nehre getiriyoruz. Yıkaması yapılan turplar daha sonra torbalanır. Sonra da alıcısına teslim ederiz. Kadirlili turp üreticileri olarak sadece kırmızı turp üretmiyoruz. Turpun her türlüsünü Kadirli’nin verimli topraklarında üretebiliyoruz.” dedi.

Verimin az olması nedeniyle bu yıl turp fiyatlarında biraz yükselme olduğunu belirten turp üreticileri, bu yıl turp üretiminden üreticilerin değil, ara tüccarların para kazandığını ileri sürdü. Bu yıl turp hasadını kötü başladığını belirten turp üreticileri, “Turp daha çok soğuk havalarda tüketilir. Bu nedenle turp soğuk havada para eder. Ancak bu yıl Kasım ayında neredeyse tüm Türkiye’de yazdan kalma günler yaşanıyordu. Bu nedenle ilk zamanlarda yaptığımız hasatlarda para kazanamadık. Daha sonra havalar birden soğudu ve insanlar turp tüketmeye başlayınca sıkıntılı günlerin bittiğini düşündük.” diye konuştu.

50 KURUŞA SATTIĞIMIZ TURP MARKETTE 3 TL

Havaların soğuması ile birlikte turp tüketiminin arttığını ancak bu işten turp üreticilerinden çok ara tüccarların para kazandığını söyleyen Doğan, “Bu yıl turpun kilosunu en fazla 50 kuruştan sattık. Ancak büyükşehirlerdeki marketlerde olsun, pazarlarda olsun bu yıl turpun kilosunun 3 TL’nin altını düştüğünü görmedik. Turpun kilosu ne kadar artarsa, üreticiler olarak bizlerde o kadar mağduruz demektir. Çünkü perakende satış olmayınca toptan da satış olmuyor.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -