hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Lazer Epilasyon Kabusunuz Olmasın

Son Güncelleme :

07 Haziran 2014 - 21:05

/ 658 views kez okundu.
Lazer Epilasyon Kabusunuz Olmasın


AW108295

ADANA (GÜNEY HABER) – Acıbadem Adana Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahu Özbilen, lazer epilasyonun vücudun hemen hemen bütün bölgelerine uygulanabildiğini belirtirken, bu yöntem ile istenmeyen tüylerden hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi. Özbilen, uygun doz uygulanmazsa yöntemin fayda yerine zarar verebileceğine dikkat çekti.
Dr. Özbilen, lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliğinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından 1996 yılında onaylandığını belirterek, “Uygulamalar, deneyimli kişiler ve uzman doktorlar kontrolünde yapıldığı sürece güvenlidir. Lazer enerjisi belirli bir dalga boyundaki ışındır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışın demeti, vücutta herhangi bir artık madde bırakmaz, ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi de bulunmamaktadır. Bu nedenle Amerikan FDA tarafından uzun süre yapılan incelemeler sonucu zararsız bulunup etkili bir şekilde epilasyon amaçlı kullanım için onaylanmıştır” dedi.
Lazer epilasyon ile kökleri tahrip edilen kılların bir daha çıkmadığını, FDA tarafından da onaylanan bu durumun, uzun süreli klinik çalışmalarla da kanıtlandığını belirten Dr. Özbilen, erkeklere uygulanan lazer epilasyon ile kadınlara uygulanan lazer epilasyon arasında hiçbir fark bulunmadığını söylüyor.

ERKEKLERİN DE İLGİSİ ARTIYOR
Erkeklerde lazer epilasyon daha çok sakal, sakal üstü, sırt, göğüs, omuz ve ense gibi bölgeler için tercih ediliyor ancak bu bölgelerin dışında (göz çukuru hariç) tüm bölgelere uygulanabildiğini belirten Dr. Özbilen, “Lazer epilasyon ile kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yapılıyor ve böylece kıl köklerindeki hücreler yakılarak hasara uğratılıyor. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar” diye konuştu.

ORTALAMA 6-8 SEANS İLE KALICI ÇÖZÜM
Tek bir seans lazer uygulaması ile kıllardan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını çünkü kıl köklerinin hepsinin lazer uygulama anında aynı büyüme evresinde olmasının imkansız olduğunu ve bunlar için ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerektiğini anlatan Dr. Özbilen, şöyle devam etti:
“Kılların renklerinde ve büyüme evrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre de değişir. Lazer epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 6 – 8 seans sonrası alınmasına neden olur. Ayrıca lazer ışınının uygulama süresi ve dozu kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.”

LAZER EPİLASYON GÜVENLİ VE EKONOMİK
Lazer epilasyon uygulamasının bilinen kalıcı bir yan etkisi bulunmadığını ancak uygulama sonrasında kıl köklerinin enerjiden etkilendiğinin belirtisi olan hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabileceğini belirten Dr. Özbilen, uygulama bölgesinde görülebilecek bu durumun çok kısa bir zaman içerisinde kaybolacağını, uygulama yapılırken çok hafif bir yanmanın da hissedilebileceğini söylüyor.
Günümüzde uygulanan lazer epilasyon uygulamalarının oldukça güvenli ve ekonomik olduğunu ancak lazer epilasyonu uygulayan kişinin tecrübesi ve kullanılan cihazların kalitesinin çok büyük önem taşıdığını belirten Dr. Özbilen, lazer epilasyon öncesinde mutlaka uzman doktor ile görüşülmesi gerektiğini vurguladı.
Her tıbbi uygulamada olduğu gibi lazer epilasyonda da bazı riskler olabildiğine işaret eden Dr. Özbilen, “Bu riskler ancak tecrübeli hekimin takip ve kontrolü ile ayrıca güvenlik özellikleri artırılmış lazer cihazları kullanılarak en aza indirgenebiliyor. Eğer lazer ışınının dozu doğru ayarlanamazsa, kıl kökleri yeteri kadar tahrip olmaz, yeterli dozdan daha aşırı doz uygulanırsa da ciltte tahriş ve yanık lekeleri oluşturabilir” diye konuştu.