logo

MHP’li Karakaya’dan sahte anketlere tepki

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, kirli ve art niyetli çevrelere hizmet amacıyla yapıldığı kuşku götürmeyen anket sonuçlarına tepki gösterdi ve mahkemelerde hesap soracaklarını söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)– Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, kamuoyu araştırmaları son yarım yüzyılı aşkın süredir, modern demokrasilerin vazgeçilmez operasyonel unsuru haline geldiğini söyledi.

Karakaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, anket yapılmasının amacının kamunun tutum ve eğilimlerine dair doğru ve tarafsız ölçümlere ulaşımın sağlanması olması gerektiğini söyledi. Türkiye’de ise anketlerin çok farklı yöntemlerle ve kirli niyetlere hizmet edecek şekilde bir manipülasyon aracı olarak kullanıldığını belirten Karakaya, açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi:

EN BÜYÜK DELİL YİNE KENDİLERİ

“Türkiye’de bırakın araştırmalarda kullanılan bilimsel teknik ve yöntemlerin geçerliliğini; tamamen sipariş üzerine masa başı anketler yapılıp sonuçlar yayınlandığı hepimizin malumudur. Bunun en büyük delili ise araştırmacıların birbirleri ile ilgili ağır ithamları ile kamuoyuna ve mesleki kuruluşlarına yaptıkları şikâyetlerdir.”

MANİPÜLE BÜYÜK BİR SUÇTUR

“Demokratik sistemlerde, seçmen eğilimlerinin yanıltıcı ve aldatıcı araştırma sonuçlarıyla

manipüle edilmesi kamu düzenine karşı işlenen büyük bir suçtur. Ülkemizde kamuoyu araştırmalarının yapılmasına ve sonuçlarının yayınlanmasına ilişkin bir düzenleme yoktur. Sadece anket yasakları kapsamında son 10 gün kala anket sonuçlarının yayınlanması yasağı bulunmaktadır.

YÜZDE 40 HATA PAYINA RAĞMEN UTANMIYORLAR

“Araştırmacı ve Araştırma Şirketleri tarafından yapılan hata ve hatta hilelere karşı kamuoyu ve siyasal kurumlar tamamen korumasızdır. Uluslararası kurallar gereğince yapılan kamuoyu araştırma sonuçlarının hata payının en fazla +/- % 3 olması istenirken; yüzde 2 hata payı ile sonuç açıkladığını söyleyen birçok firma yüzde 30 ve 40’ları bulan hatalarla sonuçlanan araştırma arsızlıklarını kamuoyundan utanmadan sıkılmadan hala sürdürmektedirler.”

DÜPEDÜZ HİLE YAPILIYOR

“Milliyetçi Hareket Partisi bu konularda üzerine en fazla oynanan siyasi kurumdur. En son 6 genel ve 4 yerel seçim sonuçları ile seçim öncesinde yayınlanan anketler bunun kesin kanıtıdır. Hata ve yanılma payları bazı firmalarda dönem dönem yüzde 50’lere kadar çıkmıştır. Buna hata demek de doğru değildir; bunlar düpedüz hiledir.”

ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

“Son dönemlerde, belli televizyon kanallarının demirbaş eşyası haline gelmiş, kendisini

kamuoyu araştırma firması temsilcisi olarak tanıtan ve esasen bizce malum kişiler, işbaşına geçmiş, kamuoyunu aldatma ve kandırma ahlaksızlık ve yolsuzluklarına yine yeniden

başlamışlardır. Türk kamuoyunun bilmesini isteriz ki; Milliyetçi Hareket Partisi olarak, bu yeni nesil yolsuzluk mucitlerini ve bunların ne tür ilişkiler içerisinde olduklarını biliyoruz ve çok yakından takip ediyoruz.”

BU SAHTEKÂRLARLA HESABIMIZ OLACAK

“Milliyetçi Hareket Partisinin nefesi, bundan böyle, bu yolsuzların ensesinde olacaktır. Bizler

kamuoyu adına yakın takipçileri olacağız ve gerektiğinde iplerini de pazara çıkaracağız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak; her hafta sözde bir anket/araştırma sonuçları yayınlayıp, bunların geçerlilik standartlarına uygunluğunun teyidini yapamayanlarla, finansmanının kim/kimler tarafından sağlandığını etik kurallar gereğince açıklaması gerektiği halde açıklamayanlarla, finansmanını kimden nasıl sağladığını belgelerle ortaya koyamayanlarla, beş kuruşluk saha faturası ödemeyenlerle ya da içeriği yanlış belge kullananlarla, beş kuruşluk bir gelir faturası kesmeyenlerle, ekranlarda kasım kasım kasılıp beş kuruş vergi ödemeyenlerle, şeffaflık bir yana firmalarına mali karartma uygulayanlarla, velhasıl ekonomik varlık ve yaşamlarıyla mali ve vergi bildirimleri arasında uçurumları olanlarla, yanıltılmaya ve aldatılmaya çalışılan kamuoyu adına bizim de bir hesabımız olacaktır. Bu hesabın görüleceği yer de elbette mahkemeler olacaktır.”

Share
327 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.