hava
DOLAR 32,9387 % % 0.12
EURO 35,4132 % % 0.08
GRAM ALTIN 2.464,06 % % -0,22
ÇEYREK A. 4.028,74 % % -0,22
BITCOIN 60.297,47 % -4.542
SON DAKİKA

Müftüden, Plajda “Kapanın” Bildirisi Dağıtanlara “IŞİD” Benzetmesi 

Son Güncelleme :

27 Haziran 2014 - 0:25

/ 445 views kez okundu.
Müftüden, Plajda “Kapanın” Bildirisi Dağıtanlara “IŞİD” Benzetmesi 


AW127944

Adana İl Müftüsü Arif Gökce, Sakarya’nın Karasu ilçesindeki halk plajında güneşlenen kadınlara “Kapanın” bildirisi dağıtılması üzerine yaptığı yorumda, “Ölçü inanç özgürlüğü zaviyesinde olursa bildiri dağıtmaya, dayatmaya da ihtiyaç olmaz. Ama olmuyor, adam ‘mezhebimden değilsin’ diye bir gecede bin 500, 2 bin kişiyi kurşuna diziyor. İnanç özgürlüğünüzü, hak ve hukukunuzu koruduğunuz kadar, muhatabınızın da hak ve hukukuna saygı duymadığınız sürece yeryüzünde barışı sağlayamazsınız. Mutlu olamayız, mümkün değil” dedi.

ADANA (İHA) – Adana İl Müftüsü Arif Gökce, Sakarya’nın Karasu ilçesindeki halk plajında güneşlenen kadınlara “Kapanın” bildirisi dağıtılması üzerine yaptığı yorumda, ölçünün insan hakları ve inanç özgürlüğü zaviyesinde olduğu zaman bildiri dağıtmaya, birinin başında tutmaya ya da ‘Benim dediğim olacak’ görüşünü dayatmaya ihtiyaç kalmayacağını belirterek, “Ama olmuyor, öyle yapanların durumu ortada. Adam ‘Mezhebimden değilsin’ diye bir gecede bin 500, 2 bin kişiyi kurşuna diziyorlar. Müslüman, La İlahe İllallah diye yapıyor. Öldürdüğü de Müslüman, kendi de Müslüman” dedi.
Sakarya’nın Karasu ilçesindeki halk plajında, güneşlenen kadınlara “Allah ve Resulu’nun istediği hanımefendi” başlıklı bildiriler dağıtıldı. Dağıtılan bildiride, “Hanım tesettürlü olmalıdır”, “Kocasından izinsiz dışarı çıkmamalıdır”, “Kaşını aldırması, saç ektirmesi ve estetik yaptırması haramdır” gibi ifadeler yer alıyordu. Konuya ilişkin görüş bildiren Arif Gökce, bu tip olayların tasvip edilmediğini, ferdi ve münferit olduğunu ancak her zaman karşılaşıldığını dile getirdi. “Bunlar olacaktır” ifadesini kullanan Gökce, “Dayatmacı” tutumu IŞİD ile benzeterek şu ifadeleri kullandı:
“Yani biz bunlara sadece ve sadece, işte herkesin hak ve özgürlüğüne, insan hakları zaviyesinde, özgürlükler zaviyesinde, inanç özgürlüğü zaviyesinde meseleye yaklaşırız. Herkes inandığı inancını göğsünü gere gere bir başkasına dayatmadan yapabilmeli. Yasamız, ölçümüz bu olunca ne kağıt dağıtmaya, ne birinin başında nöbet tutmaya, ne de birine ‘Benim dediğimi yapacaksın’ demeye ihtiyaç olmaz. Olmuyor, öyle yapanların durumu ortada işte. Adam ‘Mezhebimden değilsin’ diye bir gecede bin 500, 2 bin kişiyi kurşuna diziyor. Müslümanım, La İlahe İllallah diye yapıyor. Öldürdüğü de Müslüman, kendisi de Müslüman. Bunun altında yatan gerçek sebepler neler, bizim bilgimizin ötesinde. Ama adamcağız Müslümanlığı tek plajda dolaşan kadınların kapanmasından ibaret sayıyorsa, buna ne diyebiliriz? Her şeyi bitirmiş bir tek oradakileri kapatmak kalmış, müftünün diyeceği bir şey yok. Allah kazasını mübarek eylesin ne diyeyim.”
Müftü Arif Gökce, inanç özgürlükleri konusunda Hz. Muhammed’in hayatını örnek göstererek hoşgörü vurgusu yaptı. Gökce, “Yani siz inanç özgürlüğünüzü, hak ve hukukunuzu koruduğunuz kadar, muhatabınızın da hak ve hukukuna saygı duymadığınız sürece yeryüzünde barışı sağlayamazsınız. Mutlu olamayız, mümkün değil. Önce edepli ol, önce sen hak ve hukukunu bil ve karşındaki insanın hak ve hukukuna saygı duy” şeklinde konuştu.