logo

Narenciyede riskli dönem

Çukurova’da bu yıl hem fiyatı, hem rekoltesi ve hem de kalitesi narenciye üreticilerinin yüzünü güldürüyor. Ancak narenciye üretimi için riskli dönem başlıyor.

Bir taraftan tarlasındaki narenciye ürünlerinin bir an evvel hasada gelmesini bekleyen narenciye üreticileri bugünlerde eli yüreğinde bekliyor.

Olası bir don olayında hasada gelen ürünlerde büyük zarar görmesinden endişe duyan narenciye üreticileri her geçen gün farklı yöntemler ile tedbir ve önlem almaya çalışıyor.

Narenciye de don olaylarına karşı en fazla pervane ile önlem almaya çalışan üreticilerden bazıları ise dalında hasat edilmeyi bekleyen ürünlerini antifriz ile yıkayarak don tutmasını engellemeye çalışıyor. Başka üreticiler ise  bahçe içerisinde değişik noktalarda ateş yakarak meyvelerini zarar görmemesi için çalışıyor.

Aralık ayı ortalarından sonra Adana’da havaların giderek soğuduğunu ve yerini don olaylarına bıraktığının altını çizen narenciye üreticileri bugünlerin narenciye üretimindeki en tehlikeli dönem olduğunu söylüyor.

Narenciyesini don olaylarından kurtarmak isteyen üreticilerin en fazla başvurduğu yöntem ise rüzgar pervaneleri… Aslında pervane ile don olaylarına karşı tedbir almak kulağa biraz tuhaf geliyor.

Ancak yapılan araştırmalara göre soğuk hava yere yakın yerde dururken, yaklaşık 40-50 metre yükseklikteki ise daha ılıman bir hava bulunuyor. İşte bu ılıman iklimi akaryakıt ile çalışan pervaneler havadaki sıcak havayı alıyor, narenciye araçlarına doğru gönderiyor.

Ve bu sırada ağaçların arasında dolaşan soğuk hava yukarıya doğru çekiliyor. Böylece rüzgar pervaneleri ovadaki don olaylarının ciddi oranda azalmasına neden oluyor.

Akaryakıt ile çalışan bu devasa pervaneler, hava sıcaklığının belli bir oranın altına düşmesi ile birlikte devreye giriyor ve üreticiden önce narenciye ağaçlarının imdadına yetişmiş oluyor. Geçen yıl ovada yaşanan don olayları nedeniyle binlerce ton narenciye ürünü don tutuğu için çürümüş ve çöpe gitmişti.

Don olayları nedeniyle geçen yıl büyük maddi zarar gören üreticiler, aynı zararı bu yıl da yaşamak istemiyor. Elleri yüreğinde, kulakları meteorolojiden gelecek haberde olan üreticiler şu ana kadar narenciye fiyatlarının çok iyi seviyelerde olduğunu söylüyor.

Üreticiler için bakalım bu sezon nasıl geçecek? Çukurova’da yine don olaylarının yaşanması durumunda narenciye üreticileri büyük sıkıntıda… Geçen yılın maddi olarak zararını tam anlamıyla henüz karışlayamayan narenciye üreticileri, dalında hasadı bekleyen ürünlerini hasat etmek ve bundan da para kazanmak istiyor.

Bakalım bu yıl narenciye üreticileri için nasıl bir yıl olacak? Geçen yıl önce don olayları ile sonrasında ise aşırı sıcaklar narenciye üretimini olumsuz etkilemişti. Şuanda narenciye ağaçları kendisini toplamış ve meyve vermiş durumda. Hatta narenciyede bu yıl rekolte yüksekliğinin yanı sıra kalitede büyük artış yaşanıyor. İnşallah narenciye hasadı Çukurova Bölgesi’nde tamamlanmadan önce don olayı yaşanmaz…

Çünkü don olayları bu yıl ki narenciye üretiminde sezon sonu olabilir…

Share
264 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.