hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

O atar için ihbarda bulunuldu

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2014 - 17:32

/ 1.009 views kez okundu.
O atar için ihbarda bulunuldu

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) avukatları, Danıştay’ın 146. kuruluş yılında konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na, Başbakan Erdoğan’ın “hakaret” ettiği ve “kamu görevlisinin görevini yerine getirilmesini engellemek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

HKP’li avukatların suç duyurusunda, “Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu; Barolar Birliği Başkanı olarak çağrıldığı Danıştay toplantısında, yaptığı konuşmayla bir kamu görevi ifa etmektedir. Bu konuşmanın engellenmesi bir “KAMU GÖREVİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİ ENGELLEMEK” olduğu gibi bu esnada bu konuşma nedeniyle hakarete uğraması da “KAMU GÖREVLİSİNE HAKARET” suçunu oluşturmaktadır.” denildi.

"FEYZİOĞLU’NA DÜŞÜNCELERİ NEDENİYLE ‘EDEPSİZ’ DEDİ"

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünceyi ifade etme özgürlüğüne vurgu yapılan suç duyurusunda, “Başbakanlık görevini yürüten R. Tayyip Erdoğan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na düşünceleri nedeniyle “edepsiz” ifadesini kullanmış, bunun yanın da açıkça üzerine yürümüş ve bu kişilerin konuşturulmaması gerektiğini söylemiştir.” şeklinde ifadeler yer aldı.

HKP’li avukatların Başbakan Erdoğan hakkında, “Kamu Görevlisine Hakaret, Kamu görevlisinin görevini yapmasını engelleme” suçlamalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulundukları suç duyurusunun son bölümü şöyle:

“Şikâyet edilen R.Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği fiil her ne kadar kişiye yapılmış sözlü saldırı görünümünde de olsa,Anayasada belirtilen ifade özgürlüğü hakkı ile hukuk devleti ilkesini ihlal eden, kamu düzenine karşı yapılmış bir saldırıdır. Özellikle suç duyurusunda bulunan biz avukatların mesleğine ve meslek birliğine yapılan bir hakaret ve engelleme söz konusudur.

Halkın Kurtuluş Partisi mensubu avukatlar olarak bu suçun toplumsal ve siyasi olarak ayrıca takip edileceğini bilmekteyiz. Ancak cezai anlamda da bir karşılığı olan bu fiillerin cezalandırılması için, kamu adına bu suçun soruşturularak faili hakkında ceza davası açılmasını talep etmekteyiz.

Sonuç ve İstem   :Açıkladığımız ve soruşturma sonucu ulaşılacak deliller ışığında, olayla ilgili gerekli soruşturmanın yürütülerek, sanık hakkında gerekli kamu davasının açılmasını vekaleten saygıyla dileriz.”

İşte suç duyurusunda bulunan HKP’li avukatlar:

Odatv.com