Adana Güney Haber

Orman Yangınları İklim Koşulları mı, Sabotaj mı?

Orman Yangınları İklim Koşulları mı, Sabotaj mı?
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
276 views
02 Ağustos 2021 - 2:33

Son yıllarda artan orman yangınları ağaçlara, bitki örtüsüne ve ormanda yaşayan birçok canlıya ciddi zararlar vermektedir. Büyük orman yangınlarıyla ilgili yapılan birçok araştırma, iklim değişikliğinin ve artan sıcaklıkların etkisine dikkat çekerek yangın ve iklim arasındaki ilişkiyi ele almıştır.

Araştırmalar, iklim değişikliğiyle birlikte artan atmosferik kararsızlık, sıcaklığın yükselmesi, kuraklığın artması, sürekli olan sıcaklık dalgaları gibi meteorolojik ve iklimsel koşulların yangınların sayısında ciddi artışlara neden olduğu göstermiştir, ancak yangının başlaması için iklim koşulları yeterli değildir uzmanlar orman yangınlarını “Yangın havadaki oksijen, sıcaklık ve yakıt olarak adlandırılan orman tabanında bulunan otsu veya ince yanıcı materyallerin belli bir oranda bir araya gelerek yanma reaksiyonu vermesi ile başlamaktadır. Literatürde bu üç unsur yangın üçgeni olarak adlandırılır. Yüksek sıcaklık, düşük bağıl nem, şiddetli rüzgârlar ve kısa süreli şiddetli yağış ile oluşan ani fırtınalar bir yangının bu şekilde başlaması için gerekli olan ve giderek sıklaşmaya başlayan sert hava koşullarıdır.” Şeklinde açıklıyor.

Uzmanların açıkladığı yangınlar doğal olarak kendiliğinden çıkan yangınlardır, fakat ülkemizin dört bir yanını saran orman yangınlarının eş zamanlı çıkması manidardır.

Adana’da 20 yerde, Osmaniye’de 4 yerde, Antalya’da 10 yerde, Mersin’de 7 yerde, Muğla’da 4 yerde, Kayseri, Manisa, Balıkesir, Kilis, K.Maraş, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, İskenderun, Bursa, İzmir, Diyarbakır, Karaman olmak üzere son 3 günde 22 ilde toplam 71 orman yangını çıktı. Yangınların neden çıktığı henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak verilere göre; orman yangınlarında öncelikli sebep insan faktörü. Hem ülkemizin, hem de Adanamızın çok sayıda noktasında bir anda yangın çıkması elbette sabotaj olabileceğine dair çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Terör örgütleri bu işin içerisinde mi değil mi diye Adalet Bakanlığı soruşturmalarını sürdürüyor. Umarım bu işin müsebbipleri biran önce ortaya çıkarılır ve güzelim ülkemizin nefesini kesenler en ağır şekilde cezalandırılır.

Yangınların söndürülmesi için cansiperane çalışan öncelikle itfaiye ekiplerine, orman çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, teşekkür ediyorum. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Orman çalışanlarına Allahtan rahmet diliyorum…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -