hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Özbekistan Büyükleçisi Kadirov’dan Sözlü’ye Ziyaret 

Son Güncelleme :

26 Mayıs 2014 - 11:23

/ 391 views kez okundu.
Özbekistan Büyükleçisi Kadirov’dan Sözlü’ye Ziyaret 

 

AW099455Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov ve İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov ve İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti.
9 yıldır Türkiye’de olduğunu ve tek bir olumsuzluk yaşamadığını kaydeden Ulfat Kadirov, “Adana tarafına ikinci kez geliyorum. Buradaki Özbekler çok mutlu. Hüseyin Sözlü Başkanımızdan daima derin misafirperverlik gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından ötürü kendisini kutluyorum. Özbekistan’da 500’ün üzerinde Türk-Özbek ortaklığıyla faaliyet gösteren şirket var. 100’ün üzerinde yüzde yüz Türk şirketi mevcut. Özbekistan’da daha fazla Türk işadamının yatırım yapması çok isteniyor. Yatırımların çoğalması için çok sayıda reform gerçekleştirildi. Serbest bölgeler açıldı. İnşallah hem Özbekistan-Adana hem de Türkiye-Özbekistan ilişkileri gelişir ve daha iyi hale gelir” dedi.

TEHLİKELERE KARŞI GÜÇBİRLİĞİ YAPILMALI
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Türk coğrafyasında en çok ziyaret ettiği ülkenin Özbekistan olduğunu kaydederek, “Özbekistan, Türk Cumhuriyetlerinin bulunduğu bölgenin kalbidir. Türkiye’yle daha yakınlaşılırsa hayallerimiz gerçekleşir. Rusya’nın Kırım’a girmesinin ardından kaygılarımız arttı. Elbette her ülkenin hassasiyetleri vardır fakat birliktelik sağlamalı ve tehlikelere karşı güçbirliği yapmalıyız. Milletlerimizin yakınlığının artması gerek. Cumhurbaşkanlarımız karşılıklı ziyaretler düzenlemeli. Ben Adana’da, Özbek Devlet Başkanının ismini vereceğimiz bir park açmaya hazırım. Bunu lütfen kendisine iletin. Özbekistan’ın ekonomik ve kültürel alanda patlamaya, sıçramaya hazır bir ülke olduğunu biliyorum. Batılı ülkelerde okumuş, ekonomiyi, uluslararası ilişkileri iyi bilen yetişmiş insan gücü sürekli artıyor. Emperyalizme karşı kendisini korumalı” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Hüseyin Sözlü, Ulfat Kadirova bir Kurt heykeli ve plaket hediye etti. Ulfat Kadirov da, Başkan Hüseyin Sözlü’ye Özbek Çapan’ı giydirdi.