hava 35° Orta
DOLAR 32,8167 % % 0.01
EURO 35,1114 % % -0.29
GRAM ALTIN 2.496,00 % % 0,25
ÇEYREK A. 4.080,96 % % 0,25
BITCOIN 63.948,17 % -3.658
SON DAKİKA

Özgümüş’ten Kanun Teklifi

Son Güncelleme :

16 Haziran 2014 - 0:00

/ 478 views kez okundu.
Özgümüş’ten Kanun Teklifi

OZGUMUSCHP Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, TBMM Başkanlığı’na Belediye Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Teklif, yerel seçimlere 1 yıldan fazla bir süre kala belediye başkanlığı makamının boşalması durumunda 3 ay içerisinde yeniden seçim yapılmasını içeriyor. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, TBMM Başkanlığı’na Belediye Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Teklif, yerel seçimlere 1 yıldan fazla bir süre kala belediye başkanlığı makamının boşalması durumunda 3 ay içerisinde yeniden seçim yapılmasını içeriyor.
Özgümüş, mevcut yasaya göre belediye başkanlığının boşalması durumunda yeni başkanın belediye meclisi tarafından seçildiğini belirterek, “Belediye başkanları nitelik, bilgi, donanım ve yeteneklerine göre halk tarafından doğrudan seçilmektedir. Bu nedenle, vatandaşın bir belediye başkanında arayacağı niteliklerle ve özelliklerle, belediye meclis üyesi olarak seçeceği kişiler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ancak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 45.maddesi, belediye başkanlığının boşalması durumunda, ilin büyüklüğüne göre milyonlarca kişinin seçtiği belediye başkanının yerine, sayısı oldukça sınırlı olan belediye meclis üyeleri içerisinden seçim yapmak zorunda bırakmaktadır. Bu durumda belediye meclis üyesi olarak seçilmiş olan, şehir ya da büyükşehirleri yönetmek için gerekli bilgi, birikim ve yeteneğe sahip olmayan kişiler belediye başkanı olmakta, hak etmedikleri ve halk tarafından seçilmedikleri halde, o kentin kaderi hakkında karar verebilme yetkisine sahip olmaktadır. Verdiğimiz kanun teklifi ile bu durumu engellemeyi ve belediye başkanlığının boşalması durumunda, yeniden seçim yapılarak halkın yeni belediye başkanını seçmesini öneriyoruz” dedi.
Özgümüş ayrıca, mevcut yasanın 47. maddesinde, haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyelerinin, kesin hükme kadar görevden uzaklaştırılabildiklerini ve bu görevden uzaklaştırma önleminin iki ayda bir gözden geçirildiğini ancak bu gözden geçirme işleminde herhangi bir sınırlama olmadığını söyledi. Özgümüş, “Verdiğimiz kanun teklifi ile mevcut yasasının bu konuyla ilgili 47. maddesinde de bir değişiklik teklif ettik ve bu iki ayda bir gerçekleşen gözden geçirme işlemini üç defa ile sınırladık. Böylece, hem açılan soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılarak gerekli işlemlerin yapılması sağlanacak hem de bu durumun siyasi amaçlarla kötüye kullanılması önlenecek” diye konuştu.