hava 36° Orta
DOLAR 32,5600 % % 0.13
EURO 34,9957 % % 0.3
GRAM ALTIN 2.438,79 % % 0,14
ÇEYREK A. 3.987,42 % % 0,14
BITCOIN 65.209,03 % -0.261
SON DAKİKA

Polonya Rüzgarı Adana’da Esti

Son Güncelleme :

21 Ekim 2014 - 17:21

/ 631 views kez okundu.
Polonya Rüzgarı Adana’da Esti

Fryderyk Chopin Derneği (Chopin Society) tarafından Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları çerçevesinde organize edilen “Polonya Müzik Günleri” konser serisinin ilki Adana’da düzenlendi.
ADANA (GÜNEY HABER) – Fryderyk Chopin Derneği (Chopin Society) tarafından Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları çerçevesinde organize edilen “Polonya Müzik Günleri” konser serisinin ilki Adana’da düzenlendi.
Polonya Kültür Bakanlığı, Ankara Polonya Büyükelçiliği ve İstanbul Polonya Konsolosluğu’nun desteklediği Polonya Müzik Günleri kapsamında Adana’ya gelen Polonyalı piyanist ve akademisyen Marian Sobula Çukurova Üniversitesi’nde verdiği konserle hayranlarıyla buluştu. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın girişimleri ve rektörlük desteğiyle ÇÜ Hipokrat Konferans Salonu’nda düzenlenen konser sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.
Konser sonunda sanatçı dakikalarca ayakta alkışlanırken, Marian Sobula hayranları için CD ve DVD’lerini imzaladı.
Polonyalı piyanist ve akademisyen Marian Sobula, konserden bir gün sonra ise Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı öğrencileriyle Konservatuvarda bir atölye çalışması yaptı. Öğrencilerin yetenekleri karşısında hayranlığını gizleyemeyen dünyaca ünlü piyanist Marian Sobula, her yıl Polonya’da düzenlediği Masterclass’a ÇÜ Müzik ve Bale Ortaokulu 2. sınıf öğrencisi Zeynep Yargı’ya yüzde 50 burs vereceğini açıklayarak Polonya’ya davet etti.
Önümüzdeki yıl Polonya’da düzenlenecek uluslararası piyano yarışmasında jüri üyesi olarak görev yapacağını belirten Sobula, ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin de bu yarışmaya katılmalarını önerdi.
Masterclass sonunda Marian Sobula’ya ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Yrd.Doç.Dr.Mustafa Bayık tarafından, konser ve masterclass anısına bir teşekkür belgesi takdim edildi.
Yrd. Doç. Dr. Bayık, gelecek yıllarda da sanatçı ile iş birlikteliğine devam edeceklerini söyledi.
MarianSobula ise, organizasyon için Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne, ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayık ve ekibine ayrı ayrı teşekkür ederek, böylesine yetenekli gençlerle birlikte olup birikimlerini onlara aktarmaktan büyük keyif aldığını söyledi.
Masterclass, katılımcı öğrenci ve öğretim elemanlarının yer aldığı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.