Adana Güney Haber

Ramazan ayında kilo alımına dikkat!

Ramazan ayında kilo alımına dikkat!
81 views
18 Mayıs 2020 - 8:47

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte beslenme alışkanlıklarının değişmesi kişilerde hem birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olurken aynı zamanda da kilo alımına neden olabiliyor. Sağlıklı ve kilo almadan oruç tutmak için sağlıklı iftar ve sahur yapmak sağlık açısından büyük önem taşıyor.

(HABER MERKEZİ)-Ramazan ayının gelmesi ile birlikte beslenme alışkanlıklarının değişmesi kişilerde hem birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olurken aynı zamanda da kilo alımına neden olabiliyor. Sağlıklı ve kilo almadan oruç tutmak için sağlıklı iftar ve sahur yapmak sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Ramazan ayında uzun süren açlık ve beslenme düzeninin değişmesiyle birlikte insanlar bu durumdan olumsuz etkilenebiliyorlar. Yaşanabilecek sağlık sorunlarının yanı sıra Ramazan ayında alınan fazla kilolar da sonrasında büyük sıkıntı oluşturabiliyor. Bu nedenle Sağlıklı ve beden sağlığını bozmadan oruç tutmak için belirli kurallara dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Ramazan ayında oruç tutacak olanlara önemli tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Gamze Gülsüm Uyanık; “Ramazan ayında oruç tutanların beslenme alışkanlıkları değişiyor ve en önemlisi ise ara öğünler ortadan kalkıyor. Bu nedenle de metabolizma yavaşlıyor bu da insanların kilo almalarına neden olabiliyor. Metabolizmayı hızlandırarak oruç tutulursa bu durum kişiler de kilo alımına neden olmuyor. Uzun saatler aç kalan insanlar iftar olur olmaz yemeğe yükleniyorlar. Bu çok yanlıştır. Bizim tavsiyemiz çorba ile başlanılan iftarda çorbadan en az 15 dakika sonra ana yemeğe geçilmelidir.” İfadelerini kullandı.

Sahurun iftardan daha önemli olduğuna dikkati çeken Uyanık; “İnsanları oruca hazırlayan en önemli öğün sahurdur. Sahur yapmak çok önemlidir çünkü sahur kan şekerini düzenler. Sahurda mümkün olduğunda hafif yiyecekler yenmeli ve tuzlu, şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Hoşaflar, tahıllı ürünler, süt ürünleri, yumurta ve menemen sahur için ideal olur. Sahurda çok çok yemek yerine tok tutan ve sindirimi kolay olan gıdaların tercih edilmesi hem rahat bir oruç tutmaya hem de kilo alımının önüne geçilmesine neden olur. Bu gibi hususlara dikkat ederek sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz.” dedi

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -