hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.076,01 % 0.077
SON DAKİKA

Sarıçam Belediyesi’nden Şehit Aileleri ve Dar Gelirlilere Destek

Son Güncelleme :

03 Kasım 2014 - 22:19

/ 485 views kez okundu.
Sarıçam Belediyesi’nden Şehit Aileleri ve Dar Gelirlilere Destek

Sarıçam Belediye Meclisi, aldığı kararla 5 yıldır herhangi bir artış yapılmayan bazı ücret tarifeleri yeniden belirledi. Bu kararla şehit ailelerine ve dar gelirlilere de pozitif ayrıcalıklar getirdi. Bu düzenlemeye göre, ilçede konut yapan şehitlerin eş, çocukları ve anne veya babasından belediyenin belirlediği bazı ücretler alınmayacak. Ayrıca dar gelirli vatandaşlara da 250 metre kareden daha küçük parsellerde yapılacak meskenlerde yüzde 30’a varan oranda indirim sağlanıyor.

ADANA (GÜNEY HABER) Sarıçam Belediye Meclisi, aldığı kararla 5 yıldır herhangi bir artış yapılmayan bazı ücret tarifeleri yeniden belirledi. Bu kararla şehit ailelerine ve dar gelirlilere de pozitif ayrıcalıklar getirdi. Belediye Meclisinin aldığı ve 3 Kasım 2014’de uygulamaya giren karara göre, ilçede konut yapacak şehitlerin eş, çocukları ile anne veya babasından, belediyenin belirlediği ücretler alınmayacak. Bu kapsamda dar gelirli vatandaşlara da 250 metre kareden daha küçük parsellerde yapacakları konutlar için de yüzde 30’a varan oranda indirim yapılıyor.
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın direktifleri ile ilçede kaçak yapılaşmanın önüne geçmek, ruhsatlı inşaat yapımını teşvik etmek amacıyla bir dizi kararlar alındı. Bu kararlara göre Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen harç ve katılım payları dışında kalan ve belediye meclisi kararı ile vatandaştan alınan ücretler 5 yıl aradan sonra tekrar düzenlendi. Bazı ücretlerde indirime gidilirken bazı ücretlerde cüzi artışlar yapıldı. Ayrıca ilçede konut yapmak isteyen şehitlerin anne baba, eş ve çocukları için merkezi hükümetçe belirlenen harçlar dışında belediye her hangi bir ücret talep etmeyecek. Bu alınan karara göre, 3 kata kadar yapılar (site yapıları hariç) ve yoğunluklu toplu konut alanlarında, en fazla bir bağımsız bölüm ile ilgili işlemlerde, imar çapı düzenlenmesinden, plankote kontrollük işlemlerinin gerçekleştirilmesinden, imar durumu belgesi düzenlenmesinden, avan proje tetkik ve onayından, cins değişikliği işlemlerinden, aplikasyon projeleri tetkik ve onayından, temel üstü keşif tetkik ve onayından, tadilat proje tetkik ve onayından, yapı kullanma keşif işlemlerinden, nitelik belirleme işlemlerinden, ısı yalıtım projeleri tetkik ve onayından, adres tespit işlemlerinden, fotoğraf tasdik işlemlerinden, isim değişikliği ile isteğe bağlı inşaat raporları düzenlenmesi işlemlerinden ücret alınmayacak.
Yine 250 metrekareden daha küçük arsalarda tek katlı konut yapan dar gelirli vatandaşlardan da yukarda belirlenen işlemler içinde yüzde 30 civarında daha az ücret alınacak. Belediye meclisi kararı ile belirlenen yeni tariflerde lüks inşaat ve iş yerleri için yapılan işlemlerde ise bazı artışlar yapıldı.