hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Şeyh Said de HDP’li oldu

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 17:07

/ 2.342 views kez okundu.
Şeyh Said de HDP’li oldu

Demokratik İslam Kongresi, 10-11 Mayıs’ta Diyarbakır’da toplanıyor. Kongre, Öcalan’ın aylar önce "Hz. Muhammed’in Medine Şûra çalışmaları örnek alınarak, Şeyh Said gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir" sözleriyle gündeme gelmişti.

BBC Türkçe’den Sinan Onuş’un haberine göre; İslam Kongresi, Demokratik Toplum Kongresi’nin de desteklediği, Demokratik İslam Kongresi Hazırlık Komitesi tarafından düzenleniyor. Kongreye, yerli ve yabancı 300’e yakın İslam alimi, akademisyen, yazar ve uzmanın katılımı bekleniyor.

"ÇOK KÜLTÜRLÜ- DİLLİ BİR SİSTEMİN MÜMKÜ OLABİLECEĞİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ"

Haberde; Kongre Çağırıcı Gurubu’nda yer alan Hazro Belediyesi Eş Başkanı Güler güleravcı’nın, "Amacımız, Kürtlerle İslam’ı konuşmaktan ziyade başlı başına İslam’ı konuşmak ve İslam’ın özüne dönük bir konferans düzenlemek. Bu nedenle Kürdistan’ın dört parçası, Avrupa ve Türkiye’nin batı yakasına açılım gösterdik. Yani çerçevemiz çok geniş" sözleri yer alıyor. Ayrıca Eski Mazlum Der yöneticisi de olan Özavcı’nın, Hazreti Muhammed’den sonra "siyasallaşan bir İslam"ın olduğunu söylediği; kongreyle, "İslam’ın özü olan tevhit, adalet, özgürlük mücadelesi ruhunu tekrar ortaya çıkarmak, özellikle ezen-ezilen ilişkisine vurgu yapmak istediklerini" belirttiği vurgulanıyor.

Haberde Özavcı’nın; Hazreti Muhammed döneminde uygulanan Medine Sözleşmesi’ni anımsatarak "Çok kültürlü-çok dilli bir sistemin günümüzde de olabileceğini tartışmak, böyle bir hayatın mümkün olabileceğini ortaya çıkarmak istiyoruz" dediğine yer veriliyor.

BBC Türkçe’nin haberi şöyle devam ediyor:

"Adalet ve Kalkınma Partisi, Gülen hareketi ya da Hür Dava Partisi’nin Güneydoğu’daki gücü biliniyor. AKP’nin son yerel seçimlerde bölgeden aldığı önemli oy oranı da bunu net olarak ortaya koyuyor.

Bu oy oranını dikkate alan PKK-KCK çizgisindeki Kürt hareketinin, Çözüm Süreciyle birlikte kongre üzerinden hem Batı hem de Doğu’daki seçmene ‘İslam’la sorunumuz yok’ mesajını öne çıkardığı ve ‘müdahalede bulunduğu’ yönünde eleştiriler yapılıyor.

Kongre Çağırıcılarından Özavcı, bu eleştirilere,’Ortadoğu kan gölü. Müdahaleden ziyade, İslam’ın bir adalet ve barış dini olduğunu göstermek istedik. Kongre, özgün bir çalışmadır. Herhangi bir siyasi parti, düşünce ya da siyasi çalışma değil. Bu anlamda oy kaygısı taşıyan bir çalışma ya da bir tarafın tabanını başka bir tarafa kaydırma gibi bir amaç da söz konusu değil’ diyerek karşı çıkıyor.

Halkların Demokratik Partisi’nin ağırlıklı olarak sol ve sosyalist parti ve gruplardan oluştuğu, muhafazakâr kanadının ise yeterince temsil edilmediği eleştirileri zaman zaman gündeme geliyor. Kongrede, ‘HDP’nin muhafazakâr kanadı inşa edilecek’ yorumları yapılıyor.

Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kongreden böyle bir ‘kanadın’ çıkıp çıkmayacağını zamanın göstereceğini söylüyor.

"SAMİMİ DİNDARLARI AKP’NİN YEDEĞİNE GÖNDERMEYE NE HAKKIMIZ VAR"

Muş Milletvekili Demir Çelik ise "Kongreden HDP’ye kanalize etmek istediğimiz bir hareket yok" diyerek karşı çıkıyor.

Öte yandan Çelik, BDP ve HDP’nin ‘hep yanlış algılandığını, ‘din dışı, dini inkar eden’ bir siyasal parti olarak gösterildiğini ama böyle olmadığını’ söylüyor.

Çelik, HDP’ye yükledikleri misyonun sadece sol ve sosyalist partilerin, hareketlerin ‘aritmetiksel toplamı’ olmadığını söylüyor ama bu ‘imajın’ oluştuğunu da kabul ediyor. Çelik, ‘Bunu aşmamız gerektiğini gördük. Evet, sol-sosyalistler olmalı ama toplumun ekseriyeti hala dindar. Bunları görmemezlikten gelerek bir parti büyüyebilir mi?’ diye soruyor.

Çelik, ‘Samimi dindarları, AKP’nin yedeğine göndermeye ne hakkımız var. Madem ki AKP suistimal ediyor, o halde onlardan kurtarıp kendi ayakları üzerinde siyaset yapabilecek haklara da kavuşmalılar. O anlamıyla Demokratik İslam Kongresi, bir yanıyla İslami duyarlılığa sahip olduğumuzu, İslam’ı, devletin dini olmaktan çıkartmak istediğimizi, dini toplumla buluşturup toplumsal hakikatlerle kendi kendisini yönetmesine fırsat vermeye hizmet etsin istiyoruz’ diyor.

Aynı soruyu yönelttiğimiz HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise ‘Bizim öyle kanatlarımız yok. HDP, HDP’dir’ diyerek tepki veriyor."

Odatv.com