izmir escort
hava Çoğunlukla Bulutlu/Rüzgârlı
DOLAR 18,8307 % % 0.02
EURO 20,1239 % % -0.43
GRAM ALTIN 1.132,74 % % 0,12
ÇEYREK A. 1.852,03 % % 0,12
BITCOIN 439.809 % 0.185
SON DAKİKA

Şiddete En Çok Hemşireler Maruz Kalıyor 

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2014 - 23:01

/ 296 views kez okundu.
Şiddete En Çok Hemşireler Maruz Kalıyor 

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Özcan, şiddete maruz kalan sağlık çalışanı grubunda ilk sırada hemşirelerin olduğunu belirterek, bu saldırıların yüzde 80’inin sözlü olduğunu belirtti.

ADANA (GÜNEY HABER) – İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Özcan, şiddete maruz kalan sağlık çalışanı grubunda ilk sırada hemşirelerin olduğunu belirterek, bu saldırıların yüzde 80’inin sözlü olduğunu belirtti.
Dünya Hemşireler ve Ebeler Günü etkinlikleri çerçevesinde Çukurova Balcalı Hastanesi, Acıbadem Adana Hastanesi, Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi ve Çukurova Sağlık Yüksekokulu işbirliğiyle, Acıbadem Adana Hastanesi’nde “Sağlık Çalışanlarına Şiddet” ve “Hemşirelikte Güncel Sorunlar” başlıklı konferanslar düzenlendi. “Sağlık Çalışanlarına Şiddet” konferansına konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Neslihan Özcan, şiddete en çok maruz kalan sağlık çalışanlarının doktorlardan önce hemşireler olduğunu söyledi. Özcan, Türkiye’de sağlık çalışanlarına yapılan şiddet araştırmalarının yeteri kadar yapılmadığından konuyla alakalı yeterince veri toplanamadığına dikkat çekti.
“Hemşirelikte Güncel Sorunlar” konulu konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Besey Ören ise, Türkiye’de hemşirelik hizmetlerindeki güncel sorunların temelinin, ülke genelinde hemşire sayısının az olmasından kaynaklandığını söyledi. Dr. Besey, konferansında, mesleki statü, meslek hastalıkları, eğitim ve örgütlenme yetersizliğine dikkat çekti.
Acıbadem Adana Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Özlem Alkaya da, yeterli sayıda hemşire olmadan, iyi kalitede sağlık hizmetlerine adil bir şekilde ulaşılmasının zor olduğunu kaydetti. Hükümet liderlerinin, genel sağlığı iyileştirmek amacıyla küresel hemşirelik iş gücüne öncelik vermeleri gerektiğini vurgulayan Alkaya, “Eğitimli hemşire, iyi çalışma ortamı, yüksek kaliteli bakıma eşit olmalıdır. En önemlisi, büyük resmi görmeli, iş gücü planlaması doğru yapılmalı. Çalışma ortamının önemi benimsenmeli, öğrenme ve sonuçları iyileştirilmeli, anahtar noktalar belirlenmelidir. Becerili bir hemşirenin tepkisinin, yaşadıkları aileleri, toplumları ve hatta ülkeleri nasıl dönüştürebileceğini, güçlendirmek için de takımlarınızın, nasıl bir değişiklik yaptığı, hemşire derneğinizin nasıl bir değişiklik yaptığı, hükümetimizin nasıl bir değişiklik yapabileceğinin açıklamaları yapılmalı ve bu mesajı yalnızca bugün de değil, bundan sonraki her günde de şekillendirmeliyiz” diye konuştu.
Hemşirelik ve Ebelik Haftası kutlamaları çerçevesinde ayrıca, sağlık çalışanları arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla, hastanede 5. yılını dolduran hemşirelere plaket verildi.