hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Şiddette Maruz Kalan Avukatlar Suç Duyurusunda Bulundu

Son Güncelleme :

02 Haziran 2014 - 22:25

/ 555 views kez okundu.
Şiddette Maruz Kalan Avukatlar Suç Duyurusunda Bulundu

Gezi Parkı yıldönümünde şiddete maruz kalan Avukatlar, polis hakkında suç duyurusunda bulundu:

 

  “Yaralama, Görevi Kötüye Kullanma, suç duyurusuHürriyeti Tahdit suçları işlenmiştir…”

 

 

 Adana’da, 2013 yılında Gezi Parkı yaşanan olayların yıldönümünde, Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından dağılan kitleye polisin sert tepkisi nedeniyle avukatlar suç duyurusunda bulundu.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana’da, 2013 yılında Gezi Parkı yaşanan olayların yıldönümünde, Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından dağılan kitleye polisin sert tepkisi nedeniyle avukatlar suç duyurusunda bulundu.

Baro Genel Sekreteri Av. Veli Küçük, Baro Saymanı Av. Ümit Büyükdağ Özdemir, Avukat Taylan Özgür Eker, Kemal Derin ve Ali Akıncı Adana Cumhuriyet Savcılığı’na giderek “Yaralama, Görevi Kötüye Kullanma, Hürriyeti Tahdit” suçlarından polisler hakkında şikayetçi oldular. Avukatlar şikayet dilekçesinde; “31.05.2014 tarihi 18:00 itibariyle, 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı olaylarının yıldönümünde, Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından dağılan kitleye polisin müdahalesi sonucu arbede yaşanmıştır.

2-Biz şikâyetçi avukatlar olarak, olayları izleyip gözaltına alınan eylemcilere hukuki yardımda bulunduğumuz esnada polis yoldan geçen bir şahsı yoğun bir şekilde darp ederek gözaltına almaya çalışmış, Av. Taylan Özgür Eker’in polislere hitaben:”gözaltına aldınız, daha niye darp ediyorsunuz “demesi üzerine yaklaşık 10 kadar polis, üzerine üzerine çullanmış ve şikayetçi avukatı darp etmeye başlamıştır.

3- Bu esnada diğer şikâyetçi avukatlar ile olay yerinde olan Av. İlknur Önal, avukatı gözaltına almaya çalışan polislere hitaben hem “o bir avukat, gözaltına alamazsınız “demişler hem de darp etmelerini engellemeye çalışmışlardır. Bu esnada Av. Kemal Derin çeşitli yerlerine tekme ve yumruk yemiştir, Av. Ali Akıncı itilerek yere düşürülmüş ve üzerindeki gömlek parçalanmıştır.

4-Olay yerinde bulunan avukatların müdahalesi üzerine polis, şikâyetçi Avukat Taylan Özgür Eker’i, zorla ve darp etmeye devam ederek; polis aracına zorla bindirmiş ve aracın kapısını kilitlemiştir. Bu esnada yukarıda bahsedilen şahsı da aynı araca bindirmişlerdir. Olay yerinde 5-6 dakika beklettikten sonra Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Emniyet Şubesine getirilmişlerdir.”

Meslektaşlarımız, Adana Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları şikayet ve suç duyurusunda, “Yukarıda açıklanan ve re’sen gözetilecek sebeplerden dolayı, öncelikle haksız ve hukuka aykırı şekilde yakalama ve gözaltı işlemi yapan, bu işlemler sırasında avukatları darp eden, avukat olduğu belli olan Av. Taylan Özgür Eker hakkında yakalama tutanağı düzenlemeyip keyfi bir şekilde saatlerce emniyet binasında tutan Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis memurlarının tespit edilerek; cezalandırılmaları amacıyla  haklarında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve kamu davası açılmasını talep ederiz.” dediler.