Adana Güney Haber

Sinekler yeniden nefes aldırmıyor

Sinekler yeniden nefes aldırmıyor
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
151 views
01 Haziran 2021 - 17:40

Adana’da hava sıcaklıkları arttığından bu yana semt, mahalle veya sokak fark etmeksizin Adana’nın geneli deyim yerindeyse sinek istilasına uğramıştı. İnsanları isyan ettiren, uyutmayan, akşamları rahat oturmalarına müsaade etmeyen sineklerin yaşattığı kabus maalesef ki etkisini Ekim ayına gelmemize rağmen sürdürüyor.

Adana’nın özellikle Sarıçam ilçesinde ve belirli birkaç mahallesinde yaz mevsiminin kabusu haline sinekler, bu yıl her ne olduysa Adana’nın geneline yayılmış durumda. Son günlerde insanlardan en fazla gelen şikayet konularının başında sivrisinekler geliyor. Hem rahatsız edici sesleri hem de sürekli ısırmaları ile insanlar geceleri canından bezdirir hale getiren bu sineklere her ne hikmetse çözüm bulunamadı.

Belediye ilaçlama ekipleri yazları arada sırada da olsa yani ayda 1 2 kere de olsa sokağımızdan geçerdi. Sineklerin etkisinin artmasına rağmen ayda 1 2 kere geçen ilaçlama araçları artık hiç geçmiyor. Gerçi geçseler de sıktıkları ilaç(?) neye çare oldu ki bu sefer olsun!

Bütün bir şehri etkisi altına alan bu sinek illeti ile artık ciddi ve kesin çözüm getirebilecek çalışmalar yapılması gerekiyor. Sineklerin çıkış kaynakların iyi tespit edilmeli, nerelerden türüyorlarsa ilk mücadele oradan başlatılmalı. Bataklık mı tarla mı göl mü her ne ise bu sineklerin bu kadar çok olmasını sağlayan bir an önce müdahale edilmelidir. Aynı zamanda araçlarla yapılan ilaçlamanın yetersiz olduğu aşikar iken daha detaylı bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Sinekle mücadele etmek bu kadar zor değil yani!

Geride bırakmayan hazırlandığımız yaz mevsimi Adana’nın geneli için kabus şeklinde geçti. Ekim ayına gelmemize rağmen kabus devam ediyor. İnsanların kendi imkanları ile yaptıkları ilaçlamalar yetersiz kalıyor. Belli saate kadar etkili olabilen ilaç ve losyonların etkisi geçtikten sonra aynı kabus yeniden başlıyor.

Sosyal medyada da sineklerin verdikleri rahatsızlıklarla ilgili ciddi şikayet sesleri yükseldi yükselmeye de devam ediliyor. Sinek görmeyen mahalleler bile bu sene sineklerin istilası altına girdi. Adana’da birçok mahallede yıllardır yaşanan bu sorun bazı mahallelerde bu sene ortaya çıkmasıyla daha çok dillendirilir oldu. İnsanlar kendilerince çare bulmaya çalışıyorlar. Evlerini kendileri ilaçlıyorlar, vücut spreyleri kullanıyorlar, sinekleri uzaklaştırdığına inanılan çiçekleri akşamları yataklarının başlarına koyuyorlar ancak bu çareler genellikle saatlik çareler oluyor.

Sonuç olarak şunları söyleyebilirim ki şuanda Adana’nın genelinde insanlar sivrisineklerden dolayı ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu konuda büyük-küçük demeden tüm belediye başkanlarının taşın altına eline koyması, vatandaşın sorununu kendi sorunu olarak görmesi gereken tüm milletvekilleri ve diğer yetkililerin bu soruna acilen çare bulmaları gerekirken bulmadılar ve Adana’ya bu eziyeti yaptılar. Sinekle mücadele etmede sınıfta kalan Adana umarım önümüzdeki sene bu mücadelesini kazanır.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -