Adana Güney Haber

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
315 views
31 Mayıs 2021 - 1:57

Dışarı çıktığımızda mutlaka birbirinden sevimli kediler, köpekler, kuşlar görüyoruz. Bu hayvanlara sevgi göstermek bile bizi bir adım öteye taşırken aç bir hayvanı beslemek, sahipsiz olanlara yuva bulmak ise bambaşka bir duygu. 

Peki, bazen sadece başını sevip geçtiğimiz ama sokakları beraber paylaştığımız hayvanlar için daha fazla neler yapabiliriz? Öncelikle şunu unutmayalım ki biz biraz daha dikkatli ve özenli olursak sokak hayvanlarının da yaşamı bir nebze olsun kolaylaşır. 

Adana’da yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sokak hayvanları içinde zorlu dönem başladı. Canlılar için hayati önem taşıyan su zaman zaman sokak hayvanları için ulaşılamaz hale geliyor.

Bu nedenle  herkesin kapısının önüne ya da bulundukları sokağa bir kap su bırakması gerekiyor.

Bir sokak hayvanı günlerce yemek yemeden yaşayabilir. Ancak su bulamadan yaşayamaz. Su olmadan bu sıcaklarda hayatını kaybeder. Şuanda yaşadığımız şehirlerin her yeri beton ve sokak hayvanlarının erişebileceği bir yerde maalesef su kaynağı bulunmuyor. O yüzden sokakta yaşayan hayvanların şu anda insanların en fazla yardımına muhtaç olduğu günleri yaşıyor.

İnsanlar olarak bizler herhangi bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda birbirimizden isteyebiliyoruz. Aç olduğumuzu, susuz olduğumuzu anlatabiliyoruz. Ancak hayvanlar bizler gibi değil. Onlar bizlerin sevgisine, yardımına muhtaç. Aslında hayvanların kullanacakları su kaynaklarını insanlar kapattı. Dere yataklarına apartmanlar yapıldı, doğal su kaynakları kapatılarak çeşmelere dönüştürüldü. O yüzden şimdi onlara bir tas su vererek sahip çıkmak zorundayız.

Uygun bir yere bırakılacak bir kap suyun belki de onlarca hayvanın hayatta kalmasını sağlayacak

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -