hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Soma’daki Madenciler İçin Yürüdüler 

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2014 - 18:06

/ 559 views kez okundu.
Soma’daki Madenciler İçin Yürüdüler 

AW090942

Adana’da yaklaşık 2 bin kişi, Soma’da 300’e yakın maden işçisinin hayatını kaybettiği faciayı yürüyerek protesto etti. Soma’daki kaza nedeniyle TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB bir günlük grev kararı aldı. Çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 2 bin kişi, Atatürk Parkı’nda toplandı. Kalabalık grup, polis helikopterinin de dahil olduğu yoğun güvenlik önlemleri altında, “Soma halkı yalnız değildir” sloganı atarak yürüyüşe geçti. 
ADANA (İHA) – Adana’da yaklaşık 2 bin kişi, Soma’da 300’e yakın maden işçisinin hayatını kaybettiği faciayı yürüyerek protesto etti.
Soma’daki kaza nedeniyle TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB bir günlük grev kararı aldı. Çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 2 bin kişi, Atatürk Parkı’nda toplandı. Kalabalık grup, polis helikopterinin de dahil olduğu yoğun güvenlik önlemleri altında, “Soma halkı yalnız değildir” sloganı atarak yürüyüşe geçti.
Çeşitli dövizler taşıyan grup, 5 Ocak Meydanı üzerinden basın açıklaması yapmak üzere Çakmak Caddesi’ne geldi. Çevredeki vatandaşların da alkışlayarak destek verdiği eylemciler, hayatını kaybeden maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Grup adına basın açıklaması yapan KESK dönem sözcüsü Tekin Müjde, “Soma’da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz olsun vicdanı olan, biraz olsun onuru olan herkes için bir milat olacaktır. Türkiye işçi sınıfının iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır” diye konuştu.
TMMOB İKK sekreteri Hasan Kavi ise kazaları önleyebilecek talepleri şöyle sıraladı:
“İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırma derhal yasaklanmalıdır. Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırılmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğini piyasaya devreden iş güvenliği yasası kaldırılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir.”
Basın açıklaması sırasında gökyüzünde çevreyi turlayan polis helikopterine tepki gösteren eylemcilerin, zaman zaman helikopteri “yuhaladığı” görüldü. Kalabalık grup, basın açıklamasının ardından sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı.