logo

Sosyal Medyayı Ne Kadar Faydalı Kullanıyoruz

Günümüz toplumunda neredeyse yediden yetmişe kadar herkesin bir sosyal medya bulunuyor. Herkesin mutlaka facebook, instagram yada twitter hesabı bulunuyor.

Özellikle eski tuşlu telefonların tarih olması ve herkesin elinde akıllı telefonların olması sonucunda kimileri meraktan kimileri ihtiyaçtan kimileri de farklı farklı nedenlerden ötürü daha kolay sosyal medya hesapları açabiliyor ve bu sitlere daha kolay girebilme imkanına kavuşuyorlar.

Fakat hiç düşündünüz mü çoğu insanın neredeyse tüm gününü geçirdiği bu sosyal mecralar ne kadar faydalı amaçlara hizmet ediyor?

Yada insanlar bu sosyal medya araçlarını sadece gösteriş yapmak yada birilerine laf sokmak için mi kullanıyor?

Günümüz de genellikle insanlar sosyal medya araçlarını vakit geçirmek, birilerine bir takım imalarda bulunmak için veya yediğinin, içtiğinin, gittiği yerlerin yada yeni aldığı bir takım şeylerin gösterişini yapmak için kullanır durumda…

Yapılan araştırmalara göre dünyada her 3 kişiden bir kişinin sosyal medya hesabı bulunuyorken, Türkiye’de bu rakam her 2 kişiden bir kişinin herhangi bir sosyal medya araçlarından birini kullandığını gösteriyor bize.

Bu kadar yoğun kullanımda yukarıda bahsettiğim sorunlara ilave olarak, insanı yalnızlaştırması, dolandırıcıların bu sitelerde fazlaca bulunmasından dolayı dolandırılma ve kandırılma olaylarının sıklıkla yaşanmasına, iki çift laf etmeye üşenen ama iş yazmaya gelince destanlar yazan bir gençliğin oluşmasına neden olmasına kadar çok ciddi sorunların kaynağı oluyor.

Aslında amacına uygun kullanıldığı durumlarda bu siteler gayet de güzel ve faydalı amaçlara hizmet edebilir. Örneğin derslerin anlatıldığı, önemli notların paylaşıldığı gruplara girilebilir. Buralarda insanları bilgi alışverişinde bulunarak birbirlerine faydalı olabilirler. Ev hanımları özellikle pratik bilgilere çeşit çeşit yemek tariflerine göz atabilir. Sınırsız bilgilerin paylaşıldığı bu paylaşım sitelerinde işe yarayacak, hayatı kolaylaştıracak bilgiler edinilebilir.

Ayrıca dünyada olup bitenden haberdar olma noktasında da özellikle sosyal meydanın inkar edilemez bir faydası söz konusudur.

Fakat en önemli faydası ise daha kolay kitlelere ulaşabiliyor olması nedeniyle satış ve pazarlama alanında çok faydalı sonuçlar vermesidir. Çünkü bir ürünün mağazada tanımı ile sosyal paylaşım sitelerinde tanımı ile arasındaki fark, daha geniş kitlelere hitap etmesi açısından çok önemlidir.

Pazarlama ve reklam maliyetleri firmalar için üretim maliyetleri kadar yüksek ve önemli maliyet kalemlerini oluşturuyor. Bu sebeple bu sosyal mecraların özellikle firmaların tanıtım alanları olarak kullanılması, firmalar için büyük kazançlar meydana getirir. Bir dünya para verilip de yapılan tanıtımların çoğu, facebookta ya da instagramda yapılan tanıtımlar kadar ses getirmeyebiliyor ve bu mecralardaki kadar büyük kitlelere ulaşamayabiliyor.

Bu noktada kar elde etmek isteyen firmalar ve işletmeler için bu alanlar, tanıtım ve reklamlar için bulunmaz alanlardır. Bu gibi işi ile tanıtımlar yapmak, dersler ve güncel bilgiler takip etmek, insan hayatını kolaylaştırıcı yazılardan, paylaşımlardan yararlanmak sosyal medyanın nimetleridir.

Bu nedenle bu sitelere sadece kim nerde ne yapmış, yanında kim varmış vs. gibi saatlerce boşa vakit öldürmek yerine hayatımıza artı değer katacak şekilde kullanmalıyız.

Share
227 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.