hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Srebrenitsa Soykırımının 19. Yıl Dönümü 

Son Güncelleme :

13 Temmuz 2014 - 17:24

/ 621 views kez okundu.
Srebrenitsa Soykırımının 19. Yıl Dönümü 

AW141846
ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından Srebrenitsa soykırımının 19. Yıldönümünde ölenlerin anısına iftar yemeği verildi.
Derneğin bahçesinde verilen iftara Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve çok sayıda davetli katıldı. İftar öncesi Kur’an-ı Kerim okunarak Srebrenitsa’da ölenler için dualar okundu.
Seyhan Belediye Başkanı Karalar, etkinlikte yaptığı konuşmada, iftara katılanların Ramazan’larını kutladı. Srebrenitsa’da 19. yıl önce yaşanan soykırımın dünyanın en büyük katliamı olduğunu belirterek, ‘’Bu katliamı lanetliyorum. Katliamda hayatını kaybeden Bosnalı kardeşlerimizin hepsi şehittir. Ramazan ayında kendilerini bir kez daha rahmetle anıyorum’’ dedi.
Ramazan’ın barış, dayanışma ve yardımlaşma ayı olduğunu ifade eden Karalar, ‘’Ramazan ayının tüm dünyaya barışı tesis etmesini diliyorum’’ diye konuştu.
Dernek Başkanı Ferhat Gezer de, derneği, kültürlerini korumak amacıyla kurduklarını anımsatarak faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Sevgi ve rahmet ayı olan Ramazan’da Srebrenitsa’da hüznün hakim olduğunu ifade eden Gezer, katliam sonucu şehit olan ve bu yıl kemikleri bulunan 175 kişiden en gencinin 14 yaşında olduğunu söyledi.
Soykırım üzerinden yıllar geçmesine rağmen acıların hala taze olduğunu aktaran Gezer, “Srebrenitsa katliamı, 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı ve hukuksal anlamda ilk kez belgelenmiş soykırımdır’’ dedi. Gezer, ‘’Aynı topraklarda beşyüz yıldır yaşayan, kendileriyle aynı dili konuşan, aynı heyecanı duyan, kutsal günlerinde onlara armağanlar veren, acılı günlerinde dertlerine ortak olan insanların kendilerinden farkı; alemlerin yaratıcısına kendi inançlarının şartlarıyla ulaşmak istemeleriydi. Bu soykırımın, sadece Sırplara değil, yüreğindeki öteki düşmanlığı taşıyan tüm toplumlara tüm insanlara, insaf vicdan ve akıl vermesini tüm kalbimizle Allah’tan diliyorum’’ diye konuştu.
İftarın arından etkinlikte katliamla ilgili video görüntüleri de izletildi.