Adana Güney Haber

SULAMA BİRLİKLERİ ÇİFTÇİDEN KAYIT DIŞI DESTEK İSTİYOR

SULAMA BİRLİKLERİ ÇİFTÇİDEN KAYIT DIŞI DESTEK İSTİYOR
332 views
05 Ekim 2021 - 15:17

Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu. 2. Başkanı Yaşar Özkan, sulama birlikleri ile yaşanan sorunların çözümlenmesini istedi. Özkan, sulama birliklerinin çiftçilere hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istediğini ve istenilen bu desteklerin kayıt dışı olduğunu belirtti.

(HABER MERKEZİ)-Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu. 2. Başkanı Yaşar Özkan, sulama birlikleri ile yaşanan sorunların çözümlenmesini istedi. Özkan, sulama birliklerinin çiftçilere Hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istediğini ve istenilen bu desteklerin kayıt dışı olduğunu vurguladı.

Son zamanlarda çiftçinin mali yükünün çok ağır olduğunu, gübre, mazot, elektriğe yapılan zamlarla bu ağır yükün altından kalkamayan çiftçilerin sorunların bir de sulama birliklerinin eklendiğini vurgulayan Yaşar Özkan, yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:                                 

 “ 28.04.2018 tarih ve 30415 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararla çiftçinin yönetiminde olan sulama birlikleri lağvedilmiştir. 6172 sayılı kanunla kurularak çalışan 378 sulama birliğinin yönetimi D.S.İ’ye devredilmiştir.

Böyle bir devir kararında yanlış yönetilen sulama birlikleri sebep olmuştur. Ancak bunun yanında son derece düzgün yönetilen ve çiftçinin her türlü sulama, bakım ve onarım işlerini muntazam bir şekilde yapan birliklere haksızlık yapılmıştır.

Geldiğimiz noktada mevcut yapısıyla Sulama Birlikleri çiftçinin ihtiyacı olan su, ekipman, bakım ve onarım konularında üzerine düşeni yapmamaktadır.

Hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istenmektedir. Bu destekler kayıt dışı olarak istenmektedir. Sulama birlikleri ile beraber devredilen makine ve ekipmanlar çiftçinin parası ile alınmıştır. Üreticilerin katkı payları birliklerin kasasında halen durmaktadır. Hali hazırda ekipmanlar mevcut iken bu tür işler için müteahhit firmalardan araç ve gereç kiralanmaktadır. Üreticilerimiz bu konuda da rahatsızdır. Bazı birliklerde her yıl başkan değiştiğinden hizmet yapabilmeyi zorlaştırmaktadır.

Drenaj kanal temizliklerinin Sulama Birliklerinin görev kapsamı içinde olmasına rağmen, bazı bölgelerde drenaj kanal temizliğini çiftçiler kendileri yaptırmak zorunda kalmaktadır. Eksik kalan bu tür işler ile ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu