logo

06 Aralık 2017

Suriyeli gelinler ilk sırada

Türkiye’ye 2016 yılında 22 bin 583 yabancı gelin geldi. Yabancı gelinlerin 6 binden fazlasını Suriyeli kadınlar oluştururken, Suriyeli gelinleri sırasıyla Alman ve Azerbaycanlı gelinler takip etti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Türkiye’ye 2016 yılında 22 bin 583 yabancı gelin geldi. Yabancı gelinlerin 6 binden fazlasını Suriyeli kadınlar oluştururken, Suriyeli gelinleri sırasıyla Alman ve Azerbaycanlı gelinler takip etti.

Türkiye’ye 2016 yılında 22 bin 583 yabancı gelin geldi. Yabancı gelinlerde 6 bin 495 gelinle Suriye ilk sırayı alırken, 2 bin 644 gelinle Almanya ikinci sırayı, 2 bin 170 gelinle de Azerbaycan 3. sırayı aldı. 377 Türk vatandaşı ise Suriyeli erkeklerle evlendi. Bu rakamlara göre Türkiye’ye gelen yabancı gelinlerin en fazlasını Suriyeli kadınlar oluşturuyor.

Sosyologlara göre Suriye kadınların Türk erkekleriyle, Türk erkeklerinin de Suriyeli kadınlarla evlenmelerinin birçok nedeni bulunuyor. Türk halkının, ülkemize sığınan Suriyelilere karşı göstermiş olduğu misafirperverliğin Suriyelilerin Türkiye’ye alışmasını daha da kolaylaştırdığını belirten Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyologlarından Orkun Candır, “Suriye’de iç savaşın çıkmasından sonra Suriye halkının Türkiye’ye göç etmesiyle beraber Türkiye’nin Suriye halkına karşı hizmetlerini geliştirmesi sonucunda Suriye halkının Türkiye entegrasyon süreci hızlanmıştır. Türk insanlarına güveni artmıştır.” dedi.

 İKİ ÜLKE ARASINDA PEK ÇOK ORTAK NOKTA BULUNUYOR

Suriyeliler ile Türk halkının birbirine karşı göstermiş olduğu uyumun temelinde iki ülke arasında uzun yıllar önce başlayan ilişkiler olduğunun altını çizen Orkun Candır, “Suriye’de iç savaşlar öncesinde, Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik işgal sonucunda giriş ve gelişlerin çoğalması yabancılık duygusunun azalmasına sebep olmuştur. Bunun yanı sıra dini ve tarihi, kültürel bağlarımızın geçmişten gelen ortak noktalarımızın hatırı sayılır düzeyde olması nedeniyle Suriye’den gelen insanların kolayca Türkiye’de uyum sağlamalarını sağlamıştır.” diye konuştu.

 İKİ ÜLKE VATANDAŞI ARASINDAKİ EVLENME SAYISI ARTIYOR

İki ülke insanı arasında gerçekleşen evlilik sayısının her geçen gün daha da arttığına vurgu yapan Orkun Candır, “Suriyeli halk ve Türk halkı karşılıklı güven ortamının meydana gelmesi ile beraber karşılıklı evlenmekte sakınca görmemektedir. Bu nedenle Suriye ve Türkiye vatandaşları arasındaki evlilik oranı her geçen daha da artıyor.” dedi.

 

Share
817 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.