Adana Güney Haber

TARIM HIRSIZLARI ÜLKE EKONOMİSİNE VE TARIMINA BÜYÜK DARBE VURUYOR

TARIM HIRSIZLARI ÜLKE EKONOMİSİNE VE TARIMINA BÜYÜK DARBE VURUYOR
391 views
05 Nisan 2021 - 1:48

Akdeniz meyve sineğinin etkisi, aşırı sıcaklar, sel baskınları, don olaylarından sonra son yıllarda büyük sıkıntı yaşayan, ekonomik kayıplara uğrayan Adanalı üreticilerinin başı, şimdi de hırsızlarla dertte. Binbir emek ve zahmetle yetiştirdikleri ürünlerinin hırsızlar tarafından çalınmasından dolayı büyük sıkıntı yaşayan üreticiler hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda yetkililerden yardım istiyor. Çukurova bölgesinde özellikle narenciye bahçelerine dadanan hırsızlar, ülke genelinde de tarım alanlarından çaldıkları ürünlerle ülke ekonomisini milyarlarca dolar zarara uğratıyorlar. 

(HABER MERKEZİ)-Tarımsal ürün hırsızlığı rekor kırıyor. Çukurova Bölgesi’nde özellikle narenciye bahçelerine dadanan hırsızlar, tarımın ve ihracatın önemli merkezlerinden Çukurova Bölgesi’nde çaldıkları ürünlerle ülke ekonomisini büyük zarara uğratıyorlar. 

Son zamanlarda Adana’da Seyhan ve Yüreğir ovalarında tarlaları, sebze ve narenciye bahçelerini kendilerine mesken tutan tarım hırsızları çaldıkları ürünlerle ülke ekonomisini ve tarımını çok büyük zarara uğratıyor.

Geçtiğimiz yıl Akdeniz meyve sineğinin etkisi, aşırı sıcaklar, sel baskınları, don olaylarından sonra büyük sıkıntı yaşayan, ekonomik kayıplara uğrayan Adanalı üreticilerinin başı, şimdi de ülke ekonomisine ve tarımına darbe vuran hırsızlarla dertte.

Binbir emek ve zahmetle yetiştirdikleri ürünlerinin hırsızlar tarafından çalınmasından dolayı büyük sıkıntı yaşayan üreticiler hırsızlık olaylarının önlenmesi konusunda yetkililerden yardım istiyor. Kış ve bahar aylarında özellikle narenciye bahçelerine dadanan hırsızlar bahar ve yaz aylarında nektarin, şeftali gibi sert çekirdekliler; sonbaharda mısır hırsızlığı ile üreticilere verdiği zarar milyonlarca dolarları buluyor. 

Hırsızlık olaylarını engellemek amacıyla Emniyet güçlerinin sıkı çalışmaları devam ederken, bu konuda vatandaşında emniyet güçleriyle birlikte işbirliği içinde olması gerekliliği vurgulandı.

Seyhan Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından tarım alanlarında hırsızlığı önleme amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda önceki gün Seyhan ilçesi Koyuncu mahallesinde bir üreticinin bahçesinden narenciye ürünlerini çalmaya kalkan kişiler suçüstü yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, olay merkez Seyhan ilçesine bağlı koyuncu Mahallesi’nde meydana geldi.

Elebaşı olan M.U. kendi bahçesi gibi davranarak çevreden 6 Suriyeli işçi toplayıp adres vererek işçileri bahçeye yönlendirip kendi malı gibi ürünü toplatmaya başladı. Çevrede devriye gezen polis ekipleri bahçedeki hareketliliği görüp şüphelenince araştırma başlattı. Yapılan araştırma sonucunda M.T. isimli şahısın Suriyeli işçileri para karşılığında tutarak kendine ait olmayan bahçede ürünü hasat ettirdiğini öğrendi. Polis M.U.’ye pusu kurarak suçüstü yakaladı. M.T. çıkarıldığı mahkemece hırsızlık suçundan tutuklanırken, 6 Suriyeli işçi serbest bırakıldı.

Olayla ilgili olarak görüş bildiren üreticiler, bahçelere organize olmuş kalabalık bir şekilde girerek kamyon ve kamyonetlerle hırsızlık yapıldığını iddia ederek,  “Üreticinin emeği heba olduğu gibi, ihracata ve tüm ekonomiye darbe vuruyor. Yapılan hırsızlık çuval gibi ufak çaplı değil, organize halde yağmalama şeklinde yapılıyor. Büyük gruplar halinde hareket eden hırsızlar bekçileri korkutarak ta etkisiz hale getirebiliyor. Hırsızlar sadece tarla ve bahçelerdeki ürünlerin dışında bahçe veya tarlalarda bulunan yağmurlama sistemleri, trafo ve diğer bazı tarım aletlerini de çalarak üreticilere ciddi zararlar veriyor. Hırsızlık gündüz saatlerde de oluyor. Yakalandıklarında “yanlış bahçeye gelmişiz veya başak topluyorduk” diyerek bahçe sahiplerini ve Devlet görevlilerini aldatmaya çalışıyorlar. Geceleri bahçelere giden ana arter yollar kontrole tabi tutulursa bu çeteler yakalanabilir. Hırsızlık olaylarının önlenmesi ülke tarımının korunması, çiftçilerin emeklerinin heba olmaması ve ülke ekonomisine zararın önlenmesi açısından önemli. Güvenlik birimleri ve Adli merciler tarımsal hırsızlıklarla hassasiyetle mücadele ediyor. Adana Emniyetinin tarımsal hırsızlıklara karşı verdiği mücadelenin sonuç vereceğinden şüphemiz yok. Adli mercilerin suçlular ile mücadelede rolü ve önemi çok büyük. Devletimizin ilgili birim ve mercilerinin gerekli çalışmaları yapacağından ve başarılı olacağından kuşkumuz yok” dediler.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -