hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9803 % % 0.24
EURO 35,3375 % % 0.11
GRAM ALTIN 2.459,50 % % 0,31
ÇEYREK A. 4.021,29 % % 0,31
BITCOIN 62.150,89 % 3.309
SON DAKİKA

Turist Profili Değişiyor

Son Güncelleme :

24 Haziran 2014 - 18:17

/ 526 views kez okundu.
Turist Profili Değişiyor

Turist Profili Değişiyor: “Deniz-Kum-Güneş Yanında Kültür-Kongre-Alışveriş”

 TURİST (2)

Turizm sektörüne markalı otel yatırımlarıyla giren Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye’de turist profilinin bölgede yaşanan değişimler nedeniyle farklılık gösterdiğini ve bu farklılığın doğru okunması halinde ülkenin 12 aya yayılmış bir turizm destinasyonu olacağını kaydetti. Çelikkanat, “Artık deniz-kum-güneş 3’lüsünün yanına kültür-kongre-alışveriş’i de eklemeliyiz” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Türkiye’nin birçok ilinde “markalı şehir otelleri” yatırımları hedefleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü FerzanÇelikkanat, Türkiye’deki “orta segment otel” ihtiyacını ortadan kaldırmak için yola çıktıklarını belirtirken şirket olarak marketin ihtiyacı kadar ve pazarın satın alabileceği değerde yatırımlar yapmaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Kalifiye eleman sıkıntısı yolda

Genel Müdür FerzanÇelikkanat, Türkiye’deki otelcilik anlayışında iki önemli eksikliğin “yatırımcı profili” ile “kalifiye eleman” olduğunu belirtti. Sanayi ve inşaat sektörü ağırlıklı olarak kendini geliştirmiş olan yatırımcının, hizmet sektöründe henüz adaptasyon sağlayamadığını kaydeden FerzanÇelikkanat, “Farklı sektörlerin deneyim ve birikimi hizmet sektörü yatırımlarına yansıdığında sıkça yanlış lokasyon, yanlış bina ve yanlış işletme görülmeye başlandı. Ehil olmayan kişilerce yapılan yatırımlar büyük paralar harcansa dahi pazar, insan verimliliği ve rekabet koşulları gözetilmeden yapılıyor” dedi. Ayrıca “milyon dolarlık yatırımlara” uygun kaliteli ve kalifiye insan yatırımının da yapılmadığının altını çizen Çelikkanat, “Artan yatırımlarla birlikte konaklama ve ağırlama sektöründe Türkiye’yi çok ciddi bir ara eleman sıkıntısı bekliyor” uyarısında bulundu.

Son dönemlerde bölgede yaşanan hareketliliğin Türkiye’ye gelen turist profilindede gözle görülür dönemsel kaymalar yarattığına dikkat çeken Çelikkanat, “Türkiye’yi en çok bugüne kadar tercih eden turist profili Rusya ve Almanya’dır. Ancak bu alışagelmiş sıralama içinde artık aylık bazda İran, Irak ve Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinin turist profilleri de yer alıyor. Bu Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çok yoğun şekilde gözlemlenebiliyor” şeklinde konuştu. Bu çeşitliliğin doğru kontrol edilmesi ve doğru yatırımlarla planlanması halinde Türkiye’nin esas ihtiyacı olan 12 aya yayılmış bir turizm destinasyonu olması için önemli bir fırsatın doğacağını kaydeden Çelikkanat, “Bu çeşitlilik deniz, kum, güneş 3’lüsünden alışveriş, tarih, kültür, kongre ve alternatif turizm gibi farklı turizm dallarının da rağbet görmesini sağlayacaktır.”YASAR-Turist-1