hava 36° Orta
DOLAR 32,5600 % % 0.13
EURO 34,9957 % % 0.3
GRAM ALTIN 2.438,79 % % 0,14
ÇEYREK A. 3.987,42 % % 0,14
BITCOIN 65.209,03 % -0.261
SON DAKİKA

Ukrayna’da seçimleri Rusya kazandı

Son Güncelleme :

03 Kasım 2014 - 22:48

/ 2.628 views kez okundu.
Ukrayna’da seçimleri Rusya kazandı

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen seçimlerde kullanılan oyların tamamın sayılmasının ardından Merkezi Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Rusya yanlısı görevdeki Başbakan Aleksandr Zaharçenko’nun aldığı 750 bin 340 oyla seçimleri kazandığı ifade edildi. Rusya ise halkın ortaya koyduğu iradeye saygı duyduğunu açıkladı.

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde halk, parlamento ve başkanlık seçimleri için dün sandık başına gitti. Milislerin kontrol ettiği Donetsk’te 364, Lugansk’ta ise 95 seçim sandığı oluşturuldu. Doğu bölgelerinde yerel saat ile sabah 08.00’de başlayan oy kullanma süreci, akşam saat 20.00’de sona erdi.

DONETSK’TE SEÇİMİN GALİBİ BELLİ

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Başbakan Aleksandr Zaharçenko aldığı 750 bin 340 oyla seçimleri kazanırken, rakibi olan Alaksandr Kofman ise 111 bin civarında oy aldı.

Seçimlerde sandık başına giden 1 milyon 12 bin 162 seçmenin 104 bin 540’ı ise yurtdışında kurulan sandıklarda oy verdi.

Milli Konsey için yapılan seçimde de başkanlığını Aleksandr Zaharçenko yaptığı Donetsk Cumhuriyeti Partisi’nin listesi aldığı 662 bin oyla birinci oldu.

Merkezi Seçim Kurulu’nun konuya ilişkin resmi açıklamasında, seçimlerde herhangi bir ihlale rastlanmadığı da ayrıca ifade edildi.

LUGANSK’TA DA IGOR PLOTNITSKIY ÖNDE

Lugansk’ta seçime katılım oranı yüzde 68,71 oldu. Donetsk’te ise henüz kesinleşmeyen bilgilere göre, seçime katılım oranının yüzde 80’nin üzerinde olduğu belirtildi.

Lugansk’ta Başbakan İgor Plotnitskiy, yüzde 63’lük oy oranı ile seçimleri önde götürüyor. Lugansk Sendikalar Federasyonu Başkanı Oleg Akimov, yüzde 15’lik oy oranıyla Plotnitskiy’i takip etti. İşadamı Viktor Penner, yüzde 10,31 ile üçüncü olurken, Lugansk Sağlık Bakanı Larisa Ayrapetyan ise yüzde 8,36 ile dördüncülükte yer aldı.

ZAHARÇENKO: KİEV İLE DİYALOGA HAZIRIZ

Donetsk Başbakanı Aleksandr Zaharçenko, seçim sonuçları netleşmeye başladıktan sonra basın toplantısı düzenledi. Kiev yönetimi ile diyaloga hazır olduklarını ifade eden Zaharçenko, “Maalesef, Kiev’in politikasını bu güne kadar anlayabilmiş değilim. Ancak diyaloga her zaman hazırız. Kiev’den makul adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

Donbass’taki seçimlerin Minsk Anlaşması’nı ihlal etmediğini de belirten Zaharçenko, “Anlaşmada seçim yapma hakkımızın bulunduğu yazılı olarak belirtildi. Seçim tarihi ile ilgili bir ifadeye yer verilmedi” dedi.

“MOSKOVA HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYUYOR”

Rusya, Donetsk ve Lugansk’ta düzenlenen seçimleri resmen tanıdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Moskova’nın Donetsk ve Lugansklıların ortaya koyduğu iradeye saygı duyduğu ifade edildi.

Seçimlerdeki yüksek katılım oranına dikkat çekilen açıklamada, “Seçilmiş temsilciler, bölgelerdeki sorunları çözmek ve hayatı normale döndürmek için yetki aldı. Bundan sonra atılacak en önemli adım, Kiev yönetimi ile Donbass arasında barış diyalogunun başlaması olacak. Rusya, uluslararası partnerleriyle birlikte Ukrayna krizinin çözümü için destek vermeye hazır” ifadeleri kullanıldı.

(Kaynak: Rusya’nın Sesi Radyosu)

Odatv.com