logo

19 Aralık 2017

Vali Mahmut Demirtaş Kent Meydanını İnceledi

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Seyhan Belediyesinin çalışmalarını yürüttüğü kent meydanında incelemelerde bulundu. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da projenin detayları ile ilgili olarak Vali Mahmut Demirtaş’ı bilgilendirdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Seyhan Belediyesinin çalışmalarını yürüttüğü kent meydanında incelemelerde bulundu. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da projenin detayları ile ilgili olarak Vali Mahmut Demirtaş’ı bilgilendirdi.

Adana’nın en önemli projelerinden olan ve Seyhan Belediyesinin yürüttüğü Adana Kent Meydanı projesinin kamulaştırma ve yıkım işlerinde sona gelinirken Adana Valisi Mahmut Demirtaş, projeyi yerinde inceledi. Vali Demirtaş’a Seyhan İlçe Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da eşlik etti. Başkan Zeydan Karalar, projenin detayları ile ilgili Vali Demirtaş’a bilgi verdi.

ADANA’NIN KALBİ KENT MEYDANINDA ATACAK

Adana Kent Meydanın yapımı için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın göreve seçilmesi ile birlikte start verildi. 40 bin metrekare alan üzerine kurulacak meydanın kamulaştırma işleminin yüzde 92’si tamamlandı. Alanda bulunan 2 yüz 83 binanın 197’si arazi olarak bakıldığında da yüzde 80’i yine belediye imkânları ile kamulaştırılarak yıkıldı. Şu ana kadar kamulaştırma bedellerinin tamamı belediyenin kendi öz kaynakları ile ödendi. Ve bugüne kadar ödenen kamulaştırma bedeli 66 milyon lira…

ŞEHRİN KİMLİĞİNİ YANSITACAK

Adana Kent Meydanı, Adana’nın kimliğin yansıtacak. Meydanın yapılacağı alanda şu anda hiçbir sosyal donatı alanı yok! 15 metre genişliğinde 255 metre uzunluğunda yeni bir cadde yapılıyor. Ve yine yanından geçen Obalar Caddesi ve Saydam Caddesi’ni genişletiliyor. Meydanın toplam alanı 24 bin 725 metrekare, konaklama mekânları 4 bin 330 metrekare yine meydan içerisinde kültür-sanat ve eğlence merkezlerinin toplam inşaat alını 17 bin 190 metrekare… Meydanın altı yani bodrumunda 600 araçlık bir otopark olacak. İçerisinde kültür merkezi(800 ve 600 kişi kapasiteli 2 adet tiyatro salonu), sanat merkezi, sergi alanı, müze ve 2 adet öğrenci yurdu olacak. Yani bura Adana’nın merkezi olacak.

Vali Mahmut Demirtaş, kent meydanı incelemesi ile birlikte yine Adana’nın kültür sokağı olarak bilinen Ahmet Kalfa Kültür Sokağı projesini inceledi ve Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu’nun sorumlu mimarlarından bilgi aldı.

 

 

 

Share
534 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.