hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,8248 % % 0.04
EURO 35,2439 % % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % % -1,57
BITCOIN 64.015,68 % -0.439
SON DAKİKA

Yeni: “Demokrasi Şölenimiz, CHP’nin Huzurunu Kaçırdı”

Son Güncelleme :

24 Mart 2015 - 18:04

/ 484 views kez okundu.
Yeni: “Demokrasi Şölenimiz, CHP’nin Huzurunu Kaçırdı”

 

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret İl Başkanı Fikret Yeni, CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut’un, AK Parti’nin milletvekili adayı belirleme kriterlerinden biri olan, STK temayül yoklamasıyla ilgili olarak “AK Parti, STK’lara baskı yapıyor” şeklindeki açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Yeni, AK Parti’nin demokrasi şöleninin CHP’nin huzurunu kaçırdığını söyledi.
ADANA (GÜNEY HABER) – Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanı Fikret Yeni, AK Parti’nin demokrasi şöleninin CHP’nin huzurunu kaçırdığını söyledi.
İl Başkanı Fikret Yeni, CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut’un, AK Parti’nin milletvekili adayı belirleme kriterlerinden biri olan, STK temayül yoklamasıyla ilgili olarak “AK Parti, STK’lara baskı yapıyor” şeklindeki açıklamalarına çok sert tepki gösterdi.
CHP’nin, halkına hazımsız, halkından habersiz ve öfkesinin de aklından büyük olduğunu ifade eden Yeni, “Biz STK’larımızın görüşüne başvurduk. Adana’mızı kimler temsil etsin diye sorduk. 2 bin 438 STK yöneticisi, sağ, sol, Alevi, Sunni, Kürt, Türk ve Arap demeden siyasi görüş gözetmeksizin, herkes sandık başına geçti. Ve ‘Benim iradem bu’ dedi. Bu demokrasi şölenimiz CHP’nin huzurunu kaçırmaya yetti. CHP Adana İl Başkanı CHP’nin klasik yapısını hortlatırcasına, gazete sütunlarında, TV ekranlarında hem de seçim esnasında, STK’lara baskı yaptığımızı söylemeye çalıştı. Söylemeye çalıştı diyorum, çünkü bu lafı güzafa CHP seçmeni de gülüp geçti” dedi.

“SİZ 11 İLDE ADAY BİLE BULAMADINIZ”
Başkan Fikret Yeni, “Aslında bu konuda bir şeyler söylemeyi bile kendime zul sayıyorum. Ama, susmak da içimden gelmiyor. CHP’nin şunları çok iyi bilmesi gerekir. STK’ların önüne siz de cesaret edin sandık koyun. Ama,11 ilde aday bile bulamamış olmanız, Türkiye’nin birleştirici gücü olmanıza gölge düşürdüğü için soracak kimse de bulamazsınız. Halkı koyun gibi gören CHP’nin bunu başarması imkansız. Kim olursa olsun, CHP’nin teşhisi hep aynı: ‘Bu kadar özgürlük ve demokrasi bu millete fazla’ Bu tezi güçlendirecek ve inandırıcılık kazandıracak malzeme bugün olduğu gibi, anında CHP’nin hafızasında beliriveriyor” şeklinde konuştu.

“BİZ HALKA, SİZ PENSİLVANYA’YA SORUYORSUNUZ”
AK Parti’nin, her kesimin olduğu gibi STK’ların görüşlerini de saygı duyduğunu belirten Başkan Fikret Yeni, konuşmasını şöyle sürdürdü:
”STK’lar da, bizim siyaset anlayışımızda, siyasetin ve politikaların biçimlenmesinde farklı, bir o kadarda önemli bir yere sahiptir. Biz Adana’yı ve ülkeyi yönetecekleri, halkımıza soruyoruz. Siz Pensilvanya’ya soruyor, hatta icazet almadan nefes bile alamıyorsunuz. Biz buna karışıyor muyuz? Mecliste şehrimizi temsil edecek isimler konusunda STK’ların etkin rol alabilmelerine ve söz söylemesine imkan sağlıyoruz. CHP tek partili sisteme alışık olduğundan, çoğulcu demokrasi onlarda alerji oluşturuyor. Biz, sivil toplum kuruluşlarının demokrasiye, toplumsal kalkınmaya katkı sagˆlaması için, STK’ların önüne sandık koyuyoruz. CHP ilk kez bizim tarafımızdan hayata geçirilen bu durumu, ‘Biz niye akıl edemedik’ hayıflanması ile izleyerek bu işi iç dünyasında sinir harbine dönüştürüyor. CHP şunu da çok iyi bilmeli, toplum, istediğiniz şekli verebileceğiniz bir koyun sürüsü değil. Halka rağmen bütün girişimlerinizin başarısızlıkla sonuçlanması da tesadüf değil. CHP’nin varlık sebebi olan özgürlük ve demokrasi açılımlarını daraltmaktır. Siz bu dar elbiseyi topluma dayatmayı sürdürdükçe istikametiniz, yasakçılar, vesayetçiler, hatta halktan kopuklar mezarlığıdır. Dünya siyasi literatüründe ilk ve son defa olarak, siyasi tarihimizde kara bir leke olan, ‘Açık oy, gizli sayım’ ilkesini getiren CHP, şimdi de STK’ları sandığa davet etmemizi ‘Yanlış hüküm, yanlış yorum’ ilkesiyle yoğuruyor. CHP zihniyeti nasıl bir zihniyet ki, her türlü ihanetle ortaklık yapabiliyor. Esed ortada, paralel örgüt ortada, makam için genel başkanınız bile Tunceli’den seçilememe korkusuyla İzmir’e kaçması ortada.”

“MUHALEFETLE HAZIMSIZLIĞI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYORSUNUZ”
CHP’nin İlkesinin tamamen toplumu germek olduğunu söyleyen Fikret Yeni, şunları söyledi:
“CHP, millet iradesine saygı göstermeyen, hazımsız, gelecek vaat etmeyen, yasakçı zihniyetten beslenen bir topluluktur. CHP muhalefet olmakla hazımsız olmayı birbirine karıştırıyor. CHP’nin yeri artık sadece arşivler olmalıdır. Çünkü, yasakları sadece arşivlerde. CHP’nin en büyük sorunu, halkı tanımamak. Biz halkımızı her zaman tanıyacağız ve onlarla yolumuza devam edeceğiz. CHP istese de istemese de, milletimiz bizimle bu yolda kol kola yürümemizi istiyor. CHP’nin Adana il başkanına tavsiyem, partimizin başarıları, ilkleri hatta ve hatta muhalefet boşluğunu dolduruyor olması ve sizi etkisiz bırakması, bu kadar canını sıkacaksa, kan şekerini düşürecek ve yerli yersiz konuşmaya itecekse, yol yakınken, bulunduğunuz makamı başkalarına bırakın. Aksi durumda 7 Haziran akşamı mazallah sağlığınız için kötü şeylere vesile olmak istemeyiz.”