Adana Güney Haber

Yörükler, göç için gün sayıyor

Yörükler, göç için gün sayıyor
411 views
26 Mart 2021 - 1:19

Göçebe yaşamın günümüzdeki en önemli temsilcileri yörükler, kış mevsimini daha aşağı kesimlerde geçiriyorlar ve nisan ayı itibari ile yüksek yerlere göç ediyorlar. Dağlarda ve yüksek yerlerde eylül ve ekim ayına kadar kalan yörükler göç edecekleri gün için gün saymaya başladılar.

(HABER MERKEZİ)-Göçebe yaşamın günümüzdeki en önemli temsilcileri yörükler, kış mevsimini daha aşağı kesimlerde geçiriyorlar ve nisan ayı itibari ile yüksek yerlere göç ediyorlar. Dağlarda ve yüksek yerlerde eylül ve ekim ayına kadar kalan yörükler göç edecekleri gün için gün saymaya başladılar.

Yörükler, hem serin olması hem de hayvanlarına otlak alanlar bulmak için nisan ayı itibari ile göç etmeye başlayacaklar. Göç edecekleri ve çadırlarını kurup hayvanlarını otlatacakları için çok mutlu olduklarını belirten yörükler, bir an önce göç edecekleri günün gelmesini istiyorlar.

Göç edecekleri günün yaklaşması nedeni ile çok mutlu olduklarını belirten Ayhan Kuşcu; “Biz yörükler için dağlara, yüksek yaylara yapacağımız göç gerçekten çok önemlidir. Yılın büyük bir kısmını geçirdiğimiz bu yerler bizim nefes aldığımız yerlerdir. Kış mevsiminde mecburen aşağı kesimlere göç ediyoruz çünkü gittiğimiz yerler yüksek yerler olduğu için kışın burularda durulmaz. Biz yörüğüz ve göçebe yaşama alışığız. Bizim yaşamaktan mutlu olduğumuz yerler de nisan ayında inşallah gidecek olduğumuz yüksek yaylarımız. Kış mevsimini hep geri göç edeceğimiz günün hayalini kurarak geçirdik ve o güne de az kaldı. Bu nedenle gün saymaya devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Göç hazırlıklarına da başladıklarını belirten Kuşcu; “Göç edeceğimiz için hazırlıklarımıza da başladık. Eşyalarımızı toparlıyoruz. Yiyeceklerimizi hazırlıyoruz. Bir kısmımız eşyalarımızı ve çocuklarımızı götürecek bir kısmımız da hayvanlarımızı götürecek. Gideceğimiz yerlere de vardıktan sonra evimiz olan çadırlarımızı kuracağız ve alışık olduğumuz düzende yaşamaya devam edeceğiz. Bizim işimiz hayvancılık olduğu için oralarda kaldığımız süre boyunca keçilerimizi koyunlarımızı besleyeceğiz, sütlerini ve peynirlerini satacağız. Tekrar geri göç zamanı gelene kadar o güzel yerlerde yaşamaya devam edeceğiz. Bizim mutlu olduğumuz ve her zaman yaşamak istediğimiz yerler yüksek yaylalar. Havalar soğuk olmasa, kar kış olmazsa inanın hiçbir yörük oraları bırakıp aşağılara inmek istemez.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -