Adana Güney Haber

Yörüklerin dönüş hazırlığı başlıyor

Yörüklerin dönüş hazırlığı başlıyor
4.574 views
03 Ekim 2020 - 1:10

Bahar ayında Torosların yüksek kesimlerine çıkan yörükler için artık eve dönüş vakti geliyor. Sonbaharın gelmesi ile birlikte yerleşik yaşam sürdükleri evlerine dönme telaşında olan yörükler, doğal hayattan kopmanın hüznünü ayrıca yaşadıklarını ifade ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Bahar ayında Torosların yüksek kesimlerine çıkan yörükler için artık eve dönüş vakti geliyor. Sonbaharın gelmesi ile birlikte yerleşik yaşam sürdükleri evlerine dönme telaşında olan yörükler, doğal hayattan kopmanın hüznünü ayrıca yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Koyun ve keçilerine otlak yer bulabilmek amacı ile dağların yüksek kesimlerine ilkbaharla birlikte çıkan yörükler, sonbaharın gelmesi ile birlikte kış mevsimini geçirdikleri köylerine dönmek için hazırlıklara başladılar. Ekmek yapımından, keçi koyun peynir yapımına kadar birçok işleri yetiştirme gayretinde olan yörükler, doğada açık alanda kendilerini daha özgür hissettiklerini, tekrar bu güzel yerlere gelecek günlerin bir an önce gelmesini dört gözle bekleyeceklerini ifade ediyorlar.

Hava sıcaklıklarının yüksek kesimlerde iyiden iyiye düşmeye başladığını ve bu nedenle kendileri için de geri dönüş zamanının yavaş yavaş geldiğini belirten Sırma Ketenci “Biz yörükler olarak nisan, mayıs gibi Toroslara çıkıyoruz ve bu aylarda da yani eylül ayının sonlarından itibaren de geri dönüşlerimiz başlar. Yörüklerin geçim kaynağı hayvancılık ve hayvanlardan elde edilen ürünler olduğu için Çukurova’nın kavurucu sıcaklarından hem kendimiz hem de hayvanlarımızı korumak, hayvanlarımıza bol otlak alan bulmak için yüksek yerlere göç ediyoruz. Koyun ve keçi sütünden peynirler yapıyoruz ve satıyoruz. Bu da bizim geçim kaynağımız oluyor. Geri göç zamanı geldiği için çok hüzünlüyüz çünkü buralar bizim evimiz ve biz buralarda daha mutluyuz.” dedi.

Bu zamanlarda en büyük telaşlarının kışlık yiyecek hazırlığı olduğunu belirten Yörükler; “Buralarda kaldığımız sürede peynir yapıyoruz, ayran yapıyoruz ve satıyoruz. Geri dönüş hazırlıklarının başında da bol miktarda keçi ve koyun peyniri var. Bunların yanı sıra kışın kullanacağımız kilimlerimizi dokuduk, ekmeklerimizi yapıyoruz. Kışlık yiyeceklerimizi hazırladık. Diğer birçok işi de el birliği ile yapıyoruz. Tüm hazırlıklar sona erdiğinde çadırlarımızı kaldırıp yola düşeceğiz ve yeniden buralara gelme zamanına kadar köylerimizde hayvanlarımıza bakmaya devam edeceğiz. Tekrar ilkbahar geldiğinde bu güzel ve temiz yerlere gelmek için hazırlıklarımızı yapacağız.” şeklinde konuştular.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -