Adana Güney Haber

Yürüyemez olduk

Yürüyemez olduk
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
189 views
03 Aralık 2021 - 13:07

2022 yılına girmeye sayılı günler kaldı… Dünyada gelişmişliğin seviyesi kaldırımların yüksekliği ile ölçülürken, Adanalılar kaldırımda yürüyemiyor. Bunun sebebini hepimiz biliyoruz.

Önceden sadece çarşı merkezinde insanlar yürüyemezdi. Çakmak Caddesi işportacıların istilası altındaydı. Sonrasında işportacılar Çakmak Caddesi’nden çıkarıldı. Elbette bu kolay olmadı, ama o dönem bu konuda Adana Büyükşehir Belediyesi kararlıydı…

Sonra Teknosa olarak bilinen nokta da yine işportacılardan geçilmiyordu. İşportacılar ile zabıtalar arasında her gün olay çıkardı… Hem de ne olaylar, kanlı bıçaklı hadiseler yaşanırdı.

Aradan yıllar yıllar geçti işportacılar eskiye nazaran kalmadı. Şimdilerde köşe başlarında birkaç tane seyyar tablacı var. Ne zaman Teknosa kavşağına, Çakmak Caddesi’ne gitsem aklıma hep seyyar satıcıların kaçması, zabıtanın kovalaması gelir.

Şimdi bakıyorum o yıllara göre Adana’da nüfus arttı bunu kabul ediyorum. Fakat şimdi de seyyar satıcıların yaptıklarını cadde üstündeki esnaf yapıyor. Sadece Çakmak Caddesi’ni söylemiyorum, Küçüükdikili’den tutun Mustafalar’a kadar, Havutlu-Solaklı’dan tutun 100. Yıl Mahallesi’ne kadar manzara aynı…

İnsanlar kaldırımda yürüyemiyor.

Çünkü Adana’nın hemen hemen her noktasında kaldırımlar işgal altında kalmış durumda…

Eskiden zabıta bu durumu kabul etmiyordu, kaldırımlarda yayaların yürümesi için mücadele ederdi… Peki şimdi neden böyle bir çalışma yapılmıyor. Sarıçam’da, Yüreğir’de, Seyhan’da ve Çukurova’da cadde ve sokaklardaki kaldırımlar işgal altında. Belediye başkanları bunu görmüyor mu?

Adanalılar yıllardır bunun mücadelesini verdi, “Kaldırımlarımız işgal altında, kaldırımda yürüyemiyoruz. Yolda araç trafiğinden dolayı yürüyemiyoruz. Biz ne yapacağız” diye sordu, yetkililere sesini duyurmaya çalıştı.

Üzücü bir durum, belediyelerimiz sürekli kaldırım üretiyor. Yeni kaldırımlar yapıyor, mevcut kaldırımları yeniliyor, hatta kaldırımları temizletip boyatıyor. Fakat insanlar bu kaldırımlarda yürüyemiyor. Keşke belediye başkanları yeni kaldırımlar yapmak yerine, mevcut kaldırımları yenilemek yerine kaldırım işgallerini temizlemek ve durdurmak için mücadele verse…

Maalesef en işlek cadde ve sokakta da durum aynı, en kenar cadde ve sokakta da durum aynı… Esnaf eline ne geçerse kaldırıma diziyor. İnsanların kaldırımdan geçmesine izin vermiyor.

İnsanların yürümesini zorlaştıran, kaldırımları mağaza, dükkan yada cafelerinin bir parçası gören bu zihniyetlere kim dur diyecek merakla bekliyoruz.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu