hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

 Civan: “Dil, Yazarak Değil Konuşularak Öğrenilir”

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2014 - 17:14

/ 1.658 views kez okundu.
 Civan: “Dil, Yazarak Değil Konuşularak Öğrenilir”

AW088731

ADANA (GÜNEY HABER) – Yabancı dil öğrenmenin ve İngilizce’yi akıcı olarak konuşabilmenin bir ayrıcalık olduğunu belirten Amerikan Kültür Dil Okulları Çukurova Şubesi Kurucu Elvan Civan, dil öğrenmenin geleceğe yatırım anlamına geldiğini söyledi.
“Başkalarının bilmediği şeyleri sizin bilmeniz ve bunlardan bahsetmeniz arkadaşlarınızın hayranlığına sebep olacaktır” diyen Elvan Civan, “Her konuda fikrinizi almak isteyecekler, başvuru kaynağı olacaksınız. Bunu değerlendirin. Yabancı dil öğrenmek, İskenderiye Kütüphanesi’ne sahip olmakla eş değerdir. İskenderiye Kütüphanesi ne yazık ki Moğol istilasında yakılmış ve kitaplar Nil Nehri’ne savrulmuştu” hatırlatmasında bulundu.
Nitelikli bilgiye ulaşmanın en kolay yolunun üniversitede eğitim görmek olduğunu söyleyen Amerikan Kültür Dil Okulları Çukurova Kurucusu Elvan Civan şöyle devam etti:
“Ülkemizde üniversite mezunu birey sayısı TÜİK 2013 verilerine göre 15 yaş üzeri grupta nüfusun yaklaşık yüzde 12 sini oluşturmaktadır. Eğitime yabancı dil açısında yaklaşıldığında genel nüfus içinde İngilizceyi akıcı konuşabilenlerin oranı yüzde 1’in altındadır. 2011 yılında yayınlanan İYE (İngilizce Yeterlilik İndeksi) raporuna göre Türkiye 45 ülke arasında 44’üncü sırada yer almaktadır. Açıkça görülmektedir ki İngilizce’yi akıcı konuşabilmek bir ayrıcalıktır”.

DİL ÖĞRENMEK GELECEĞE YATIRIMDIR
Dil öğrenmenin geleceğe yatırımdır anlamına geldiğini kaydeden Elvan Civan, “Öğrendiğiniz her şey getirisi yüksek hisse senedi gibidir. Şu anda işeyaramadığını düşünseniz de ileride size büyük getiriler sağlayacaktır. Kaliteniz için kullanacağınız en önemli aksesuarlardan biri olan dil eğitimi, her ne kadar zor ve zahmetli gibi gözükse de; bunu eğlenceli hale getirmek sizin elinizde” dedi.
Civan yabancı dil öğrenmenin ipuçlarını ise şöyle sıraladı:
“Öğrendiğiniz dil ile ilgili Türkçe sözlük kullanmaktan uzak durun. Örneğin İngilizceden İngilizceye çeviri yapın, kelime ezberlemeyin. O dille ilgili kendi seviyenizde kitaplar okuyun. Beyin gereksiz bilgileri çöpe atar, işe yarayanları depolar. Okuma esnasında hayal gücünüzü kullanmanız, o bilgilerin işe yarar ve kullanılabilir olduğu algısını uyandırır. Böylelikle daha zevkli ve kolay kelime öğrenmiş olursunuz. Dil eğitimi ders değildir. Dil iletişim aracıdır ve dil öğrenmenin en kesin yolu iletişime geçmektir. Dili aktif olarak kullanmak hem kalıcı olmasını hem de öğrenme sürecinin kısalmasını sağlayacaktır. Önceleri çocuklarda uyguladığımız oyna ve öğren metodunu artık yetişkinlerde de uygulamaya başladık. Dil yazarak değil konuşarak öğrenilir.