Adana Güney Haber

FRAKSİYONEL RADYOFREKANS UYGULAMALARI

FRAKSİYONEL RADYOFREKANS UYGULAMALARI
Uzm. Dr. Burak Arı
Uzm. Dr. Burak Arı( ari@adanaguneyhaber.com )
983 views
13 Ekim 2021 - 2:55

Değerli okurlarım, bu günkü yazımda cilt yenileme yöntemlerinden fraksiyonel radyofrekans uygulamalarına değineceğim. ‘Fraksiyonel’ kavramını açıklarken, tedavi amacıyla kontrollü hasar oluşturulan dokuların arasında kalan sağlam doku adalarının yara iyileşme süresini ve istenmeyen etkilerin görülme ihtimalini azalttığını belirtmiştim. Benzer şekilde, cilt yenileme amacıyla kullanılan radyofrekans cihazları da iyileşme süresini kısaltmak ve hasta konforunu arttırmak için fraksiyonel tedavi olanağı sunmaktadır.

Fraksiyonel radyofrekans uygulamalarında da fraksiyonel lazer tedavilerine benzer şekilde deri hacminin artması, deride sıkılaşma, kırışıklarda azalma, güneş hasarı bulgularında düzelme, doğum sonrası ve aşırı kilo alımı ile oluşan çatlakların, cerrahi kesi izleri ve sivilce izlerinin belirginliğinin azalması hedeflenir. Cilt yüzeyine temas eden künt elektrotlar veya mikroiğneleme şeklinde belirli derinlikte cilt ve cilt altı dokulara kadar ulaşan iğne elektrotlar arasında dolaşan alternatif elektrik akımının oluşturduğu radyofrekans enerjisi, kontrollü ısı hasarına yol açarak bağ dokusu elemanlarının üretimini tetikler. Bu teknoloji ışık bazlı olmadığı için uygulama sonrası gelişebilen leke sorunları açısından lazer teknolojisine göre nispeten daha güvenli olup doğru uygulamayla tüm cilt tiplerinde dört mevsim kullanılabilir.

‘Altın iğne radyofrekans’ olarak da bilinen iğneli radyofrekans cihazları, iğne şeklindeki elektrotların sadece en uç kısmında enerji açığa çıkaran yalıtımlı iğneli ve tüm iğne elektrot boyunca enerji açığa çıkaran yalıtımsız iğneli olarak sınıflanabilir. Cilt sıkılaştırma, akne izleri ve kollajen üretiminin arttırılması gibi, sorunun derin tabakalarda olduğu durumlar için kullanımda, derinin yüzeyel dokularını etkilemeden sadece istenen derinlikte tedavi edici etki gösteren yalıtımlı iğneli radyofrekans cihazları her cilt tipinde oldukça güvenli ve etkili çözümler sunmaktadır. Güneş hasarı gibi hem yüzeyel hem derin yerleşimli sorunlar için çözüm arandığında ise fraksiyonel lazerler gibi belirli bir hat boyunca tüm tabakaları etkileyen yalıtımsız iğneli cihazlar tercih edilebilir.

Elektrotları sadece deri yüzeyine temas edecek şekilde tasarlanmış az sayıda radyofrekans cihazı bulunmaktadır. Bu cihazlar etki şekilleri ve güvenlik özellikleri bakımından soyucu olmayan (non-ablatif) fraksiyonel lazer cihazlarına benzerler. Lazer cihazları ile oluşan kontrollü ısı hasarı çizgisel bir hat boyunca yerleşirken bu tür radyofrekans cihazlarında oluşan ısı hasarı, tepesi elektrotun cilde temas ettiği yerde, tabanı derinin daha derin katlarında yerleşik olan bir üçgen şeklindedir. Böylelikle cilt yüzeyinde görülen sınırlı hasardan daha belirgin bir derin tedavi edici etki oluşur. ‘Sublatif’ (sub-ablatif) olarak adlandırılan bu etki, yüzeyel istenmeyen yan etki görülme ihtimalini azalttığı için tüm cilt tiplerinde oldukça güvenli bir yöntemdir.

Fraksiyonel radyofrekans uygulamalarında da ağrı kontrolü için çoğu kez lokal anestezik etkili kremler ve işlem esnasında ve sonrasında soğuk uygulama yeterli olmaktadır. Uygulama sonrasında deride oluşan mikroskopik kanallar başta PRP olmak üzere, cilde tatbik edilen onarıcı ürünlerin ve büyüme faktörlerinin doğrudan emilmesini sağlar. Fraksiyonel radyofrekans uygulamalarından sonra onarıcı-nemlendirici bakım ve mutlaka sıkı güneş koruması önerilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Dermatoloji veya Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanınız ile görüşünüz. Sağlıklı günler dilerim.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu